Центральний банк росії різко підвищив офіційний курс долара майже до 90 рублів, тоді як лише тиждень тому він був нижчим за 85. Такі коливання курсу не випадкові, і серпень може стати важким місяцем для російської валюти. Чи варто очікувати девальвації рубля у найближчі місяці, розповість видання “Флот 2017”.
Як визначається курс рубля сьогодні
У червні 2024 року Московська біржа, що підпала під американські санкції, припинила торги доларом, євро та цінними паперами, розрахунки за якими проводяться в цих валютах. Відтоді Центральний банк росії встановлює курси долара та євро на основі позабіржових торгів, використовуючи дані з банківських звітів. Хоча в ЦБ й обіцяли, що курс залишиться ринковим і єдиним, просто зміниться коло даних для його розрахунку, на практиці все виявилося складнішим.
Причини ослаблення рубля
Протягом останнього тижня рубль значно послабився відносно юаня, а також офіційні курси долара та євро щодо рубля були значно підвищені. 12 серпня курс китайської валюти вперше з 22 червня 2024 року перевищив 12 рублів. На 13 серпня Центральний банк росії підвищив офіційний курс долара на 1,96 рубля, до 89,9475 рубля. Курс євро зріс на 1,5 рубля, до 96,6852 рубля. Наступного дня, 14 серпня, курс долара вже становив 92,6592 рубля, євро – 100,559 рубля, юаня – 12,0233 рубля. Але до п’ятниці курси трохи знизилися, хоча долар залишився вище 90 рублів, а євро – понад 100 рублів.
Причини ослаблення рубля досить типові. Експерти вважають, що зниження курсу пояснюється змінами в обсязі валюти, що надходить і виходить з росії. Санкції спричинили проблеми з імпортом і транскордонними платежами, через що курс рубля довго утримувався на штучно завищеному рівні для підтримки бюджету та експортерів.
Крім того, надходження іноземної валюти від експортерів на російський ринок різко скоротилося через зменшення обов’язкової частки валютного виторгу, що повертається до країни. Це змістило баланс попиту та пропозиції валюти в бік дефіциту, що й призвело до ослаблення рубля.
Коли долар перевищив 120 рублів
На початку 2022 року долар коштував 74 рублі, а євро – 84 рублі. Однак з початком війни рф проти України в лютому та подальшими санкціями курси іноземних валют стрімко зросли. 10 березня на біржі долар досягнув понад 121 рубля, а євро – понад 132 рублі.
11 березня Центральний банк рф встановив офіційний курс долара на рівні 120,37 рубля, що стало максимальним значенням. Для стримування падіння національної валюти влада рф запровадила жорсткі обмеження: з банківських вкладів дозволили знімати не більше 10 тисяч доларів готівкою, банки припинили продаж іноземної валюти населенню, а ЦБ обмежив переказ коштів за кордон.
Після березня 2022 року основним чинником, що впливає на курс рубля, став торговельний баланс. Рубль практично повністю залежав від співвідношення експорту та імпорту. До середини літа рубль трохи укріпився, але згодом його курс почав знову падати.
Чого очікувати від курсу рубля цієї осені
Наразі рубль ослаб, але восени він може впасти ще більше, до 120 рублів за долар. Ситуація може розвиватися по-різному. Інфляція, яка в липні досягла 17-місячного максимуму (9,1%), продовжує тиснути на рубль. Якщо ж котирування нафти марки Brent знизяться нижче 70-80 доларів за барель і залишаться на цьому рівні, то курс долара може повернутися до 120 рублів або навіть більше. У такому разі росіянам знову доведеться затягнути паски, хоча це для них не новина.
Що сталося з рублем на тлі подій у Курській області?
Російська валюта впала до свого найнижчого рівня з кінця травня, досягнувши позначки 90,30 рублів за долар. Впродовж одного дня рубль втратив 1,9% своєї вартості. Загалом, від початку наступу українських сил у Курській області, російський рубль ослаб на 6%.
Протягом минулого тижня рубль знижувався щодо основних світових валют. Наприклад, 9 серпня на позабіржовому ринку курс долара піднявся до 86,90 рублів, що на 1,3 рубля більше порівняно з попереднім тижнем.
Основними причинами ослаблення рубля є зменшення пропозиції валюти з боку експортерів та зростання попиту на неї серед імпортерів.
Оксана Бачай