На головнуАналітикаМолитви про дощ: в окупований Крим повертається дефіцит води

Молитви про дощ: в окупований Крим повертається дефіцит води

Крим окупований росією

Контроль над Північнокримським каналом (ПКК) був визначений Кремлем як одна з ключових цілей відкритого вторгнення в Україну на початку 2022 року. Тоді дамба Каховського водосховища була тимчасово взята окупантами під контроль. У канал пішла вода, але окупаційне “свято” тривало трохи більше як рік, поки росіяни не підірвали греблю Каховської ГЕС, через що ПКК знову почав наповнюватися виключно внаслідок опадів. Кримська “влада” повернулися до традиційної для окупованого Криму практики “молитви про дощ”. Яка зараз ситуація із запасами води в регіоні та на скільки їх ще вистачить, читайте в матеріалі “Флоту 2017”.

У окупованому Криму ускладнюється екологічна ситуація через тривалу посуху та аномально високі температури, що критично впливає на рівень води у водоймах. Багато дрібних річок уже зникли, а основні водні артерії знаходяться на межі висихання.

Особливо тривожна ситуація склалася в Білогірському районі, де річка Танасу, яка є головною притокою річки Біюк-Карасу, помітно втратила в об’ємі. Місцеві жителі підтверджують погіршення ситуації: річка Танасу майже висохла, а дрібні струмки у районі вже вичерпали свої запаси води.

Також фіксується значне падіння рівня води у Білогірському водосховищі, де вода вже відступила від основи греблі. Російська окупаційна влада продовжує інтенсивні скиди води з Білогірського та Тайганського водосховищ, аби підтримати рівень води у Біюк-Карасу та забезпечити Північнокримський канал, від якого залежить водопостачання Південно-Східного Криму.

Однак такі заходи призводять до прискореного виснаження водних ресурсів Тайганського водосховища, де вже утворився острів через різке зниження рівня води. Перший місяць літа підтвердив прогнози про продовження спеки та посухи, що віщує подальше погіршення ситуації з водопостачанням у регіоні.

Білогірський, Сімферопольський та Бахчисарайський райони традиційно найменше залежали від надходження води з Дніпра, оскільки через географічні особливості ландшафту мали можливість накопичувати великі об’єми води завдяки природним опадам. Обміління водойм у районі вказує на те, що вже в серпні півострів може зіткнутися з тими ж проблемами, що мали місце з 2014 по 2022 роки, поки рф не окупувала частину території Херсонської області, аж до підриву греблі Каховської ГЕС.

Як розповіли “Флоту 2017” мешканці Красноперекопського та Джанкойського районів навесні, попри те, що окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, вода продовжила надходити в ПКК з “природних причин”, хоча й у менших обсягах, ніж до підриву дамби. Наявність води в основній гілці каналу, який з’єднує Перекопський перешийок зі Східним Кримом, обумовлена виключно рясними зимовими та весняними опадами, але це все тимчасове явище.

Читайте також: Опади затопили Крим: негода наробила лиха у Севастополі і Ялті – фото, відео

“Після вибуху дамби стався значний розлив води, внаслідок чого утворилася ціла мережа невеликих водойм та стоків. Вони, своєю чергою, наповнювались талою та дощовою водою, яка стікала у Північнокримський канал. Поки вода йде по території Херсонської області, забрати її через допоміжні відгалуження нібито не можна, але тим херсонським фермерам, які співпрацюють з російською “владою”, дозволили це робити. В результаті частина води до Криму не доходить, а тут на тлі спеки ще й річище почало міліти”, – пояснив “Флоту 2017” мешканець Красноперекопського району Дмитро С.

Водою з Дніпра у 2022-2023 роках змогли скористатися переважно тільки мешканці півночі півострова, проте лише частково, адже рисову галузь, яка до 2014 року складала відчутну частину місцевого агросектора, окупанти відновити не змогли.

Як показав досвід усіх років окупації, починаючи з 2014 року, відносно успішно до відсутності води з Дніпра пристосувалися Роздольненський, Первомайський та Красногвардійський райони, які практично повністю перейшли на богарне (неполивне) землеробство, яке в основному зводилося до вирощування зерна, ячменю та кукурудзи. За часів СРСР й до кінця 90-х років у Первомайському та Красногвардійському районах було багато садів та виноградників, які також забезпечувались водою внаслідок опадів. На початку нульових все це викорчували, засіявши площі зерновими.

Територією зазначених районів проходить другорядна гілка ПКК та його “капілярна мережа”. У зв’язку з тим, що під час окупації канал без води руйнувався, після того, як окупанти у 2022 році пустили воду, значна її частина пішла у підземні горизонти, дозволивши потім бурити додаткові свердловини. За останні роки по Криму пробурили понад 700 свердловин — переважно у степовому Криму та навколо Сімферополя, але через те, що другорядне річище каналу функціонувало не в повному обсязі, без води залишилося найбільше наливне водосховище республіки — Міжгірне. В окупаційного уряду був певний “технічний план” по перекиданню весняної талої води з Салгиру в Міжгірне, але все так і залишилося на рівні розмов.

“Поки проблема не так актуальна: води восени та взимку було багато, водосховища наповнилися. Крім того, вони набурили свердловин по всьому Криму. Після запуску каналу, через пошкодження, які виникли під час простою, вода пішла під землю й наповнила свердловини. Але це все тимчасово. Проблеми почнуться наприкінці цього спекотного літа зі східних регіонів, які зараз підживлюються з Тайганського водосховища. Місцеві колаборанти зараз живуть за принципом “нам би тільки ніч простояти та день протриматися”. А що буде завтра і головне – де вони будуть, невідомо”, – зазначила “Флоту 2017” кримський політолог Євгенія Горюнова.

Російські пропагандисти, починаючи з зими, трубили, що начебто через рясні опади вдалося відновити запаси основних водосховищ природного стоку. При цьому ця публіка удає, ніби не пам’ятає, що відбувалося в Криму з водою у 2022-2023 роках, коли окупанти мали доступ до води з Дніпра.

Минулої осені Крим зіткнувся з серйозними проблемами обміління та пересихання річок, особливо помітними у південно-західній частині півострова. Річки Альма, Чорна та Бельбек дійшли майже до повного висихання. Аналогічна ситуація була в річках навколо Алушти, Судака та Феодосії, де рівень води також значно впав. У жовтні 2023 року зафіксовано зниження рівня води у водосховищах Криму, що було обумовлено відносно сухою осінню, яка викликала недостатнє поповнення водних ресурсів.

Читайте також: Води все менше: у Криму міліють водосховища

При цьому “влада” Криму запевняла, що запасів прісної води достатньо, оскільки на той момент передбачувані об’єми води у кримських водосховищах нібито сукупно становили близько 150 млн “кубів”, чого мало б вистачити на рік, як говорив “спікер” Володимир Константинов.

Окупаційний “голова” Криму Сергій Аксьонов у коментарях та інтерв’ю місцевим пропагандистам минулого року розповідав, що води може вистачити ще на два роки — тобто приблизно до середини 2025 року. Після цього почалися уточнення, що води залишилося на рік, залежно від того, якими будуть опади, а щодо Південного берега (Велика Ялта та Алушта) в окупаційному уряді повідомили про плани створення двох водосховищ у найближчі 4-6 років. Звідки вони збираються брати воду, не уточнюється.

Зменшення об’ємів води у водосховищах відбувається аналогічно тому, що було в кінці минулого року, коли вже з початку серпня у Тайганському та Білогірському водосховищах фіксувалося падіння об’ємів води, але вже наступної зими та весни водойми встигли наповнитися опадами, внаслідок чого “влада” почала скидання води з зазначених сховищ у ПКК. Тобто ті об’єми води, які зараз спостерігаються в основній гілці каналу — забезпечені виключно природними опадами. Якщо майбутній серпень та осінні місяці будуть сухими, то основна гілка каналу ризикує обміліти повністю, а рівень води у водосховищах почне падати до критичного.

Андрій Туз

Новини

Джо Байден відмовився балотуватися на виборах президента США

Джо Байден зняв свою кандидатуру з майбутніх президентських виборів у США. Проте він залишиться...

Масований хакерський напад: Росія атакує українські Telegram-канали

Сьогодні, 21 липня, у низці відомих українських Telegram-каналів були зафіксовані масові повідомлення провокативного характеру....

Військова допомога: Велика Британія відновить виготовлення гарматних стволів для України

Міністерство оборони Великої Британії підтвердило, що відновить виробництво стволів для артилерійської техніки, що використовує...

Харківський напрямок: Росія кидає на передову додаткові групи штурмовиків

Окупанти перекидають в район села Глибоке Харківської області додаткові штурмові групи морпіхів та піхоти....

Більше новин