На головнуАналітикаНАТО, яке не захищається: чому Альянс не збиває російські дрони

НАТО, яке не захищається: чому Альянс не збиває російські дрони

Крим окупований росією

Російські безпілотники почали залітати не лише в Україну, а й на території сусідніх країн. Про що свідчать останні інциденти з дронами, що порушили повітряний простір Румунії, Латвії та Польщі з’ясовував “Флот 2017”.

Румунський парламент готується розглянути законопроєкт, який наділить збройні сили країни правом збивати безпілотники, які залітають в її повітряний простір. Цей крок є відповіддю на серію провокацій з боку росії, яка систематично порушує суверенітет сусідніх держав.

Читайте також: Дозвіл на збиття дронів-порушників: Румунія може внести зміни у законодавчу базу

Аналогічну проблему отримала й Латвія. Нещодавно на її території було виявлено російський дрон Shahed іранського виробництва, начинений вибухівкою. За даними латвійських спецслужб, безпілотник летів з Білорусі та, ймовірно, призначався для атаки на Україну.

У мережі “Х” GeoTechWar  поширив фото та відео ймовірного місця падіння дрона у Латвії, траєкторію його польоту, а також ймовірні руйнування, яких він завдав.

Інший російський безпілотник минулими вихідними розбився у Румунії, через що збройні сили країни підняли у повітря винищувачі F-16. Видання Euroactive пише, що “принаймні два російські ударні безпілотники Shahed увійшли в повітряний простір Румунії в ніч із суботи на неділю”. Один з них понад годину літав в румунському повітрі, після чого взяв курс на Одесу, а другий розбився в безлюдному районі Румунії Тулча.

Румунська опозиція жорстко критикує уряд за бездіяльність у питанні захисту повітряного простору країни. Політики зазначають, що законопроєкт про право збивати ворожі безпілотники був ініційований ще навесні, однак досі не розглянутий парламентом.

Водночас міністерство закордонних справ Румунії виступило лише… з рішучим протестом проти чергового можливого порушення повітряного простору під час атаки дронів на Україну. Відомство закликало росію припинити регулярні атаки на українських цивільних та інфраструктуру, а також засудило безвідповідальну ескалацію конфлікту біля румунсько-українського кордону.

МЗС Румунії повідомило про цей інцидент союзників і структури НАТО та закликало “припинити неодноразові атаки на українське населення та громадянську інфраструктуру, а також безвідповідальну ескалацію російською федерацією безпекової ситуації, зокрема на кордоні між Румунією та Україною”.

Читайте також: Румунія звернулась до НАТО через російський дрон на її території

Польща винятком не стала

Зростає кількість випадків, коли російські безпілотники порушують повітряний простір Польщі. Востаннє таке сталося наприкінці серпня, коли під час атаки росії на українські міста “повітряний об’єкт” залетів на польську територію, про що повідомило Оперативне командування Збройних сил Польщі.

Безпілотник міг впасти поблизу містечка Тишовце, яке розташоване за 30 кілометрів від кордону з Україною. Командування Збройних сил Польщі повідомило, що плани збити безпілотник завадили … несприятливі погодні умови.

На тлі цього випадку багато польських громадян вважають, що військові повинні збивати всі об’єкти, які з’являються у польському небі під час атак на Україну, навіть якщо не зрозуміло, що це за об’єкти. Таку думку підтверджують результати опитування, проведеного компанією SW Research для газети Rzeczpospolita.

Водночас військові експерти з України вважають, що Польща не збиває російські повітряні об’єкти лише через політику США.

Безпілотники зявились й у Швеції

У ніч на 9 вересня найбільший аеропорт Швеції, “Стокгольм-Арланда”, тимчасово зупинив роботу через виявлення невідомих дронів неподалік. Через цей інцидент були призупинені всі рейси на прийом та відправлення. Поліція Швеції розпочала розслідування. За попередніми даними, у небі знаходились чотири безпілотники.

“Ми підозрюємо, що це була навмисна дія, однак не можемо розкривати подробиці про її можливу мету. Через конфіденційність розслідування не надаємо інформації про тип дронів чи осіб, причетних до інциденту”, — прокоментував ситуацію представник шведської поліції Деніел Вікдаль.

Дрони літають через пасивність НАТО

За словами міністра закордонних справ Литви Ґабріелюса Ландсберґіса, те, що сталося в Латвії, є наслідком “пасивності” країн-членів Альянсу. Він закликав до потужної відповіді на порушення російськими безпілотниками повітряного простору держав-членів НАТО.

“Інциденти, які були немислимі ще 3 роки тому, тепер сприймаються як рутина. Ніщо не повинно приземлятися на Україну, на Латвію чи будь-де на території НАТО, але це нова реальність, до якої призвела наша бездіяльність. Литва, звісно, підтримає сильну відповідь союзників”, – пише у мережі “Х” очільник МЗС Литви. 

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також висловив обурення через порушення повітряного простору Румунії та Латвії. Він закликав НАТО дозволити союзникам перехоплювати російські дрони та ракети у своєму повітряному просторі, а також зняти обмеження на використання західної зброї Україною.

“Колективною відповіддю союзників має стати максимальна підтримка України, щоб покласти край російській агресії, захистити життя людей і зберегти мир у Європі”, – написав він у мережі “Х”.

Читайте також: Литва закликала змінити алгоритм НАТО після інциденту з БПЛА в Латвії

Збивати ракети над територією України

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив ВВС, що Варшава розглядає можливість збивати російські ракети над територією України, якщо вони пролітають поблизу польського кордону. Водночас генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ підкреслив, що Альянс не збирається брати безпосередню участь у конфлікті. На думку координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джона Кірбі, агресивні дії з боку рф є підтвердженням загрози, яку вона представляє.

“Безпілотники впали на території наших союзників. Подібне вже траплялося під час війни в Україні, коли уламки ракет або дронів потрапляли в сусідні країни. Ми пильно стежимо за ситуацією”, — заявив Кірбі.

Він підкреслив, що США активно співпрацюють з партнерами в регіоні для контролю ситуації. “Це лише підтверджує загрозу, яку несе війна путіна не лише для України, а й для усієї Європи. Ландшафт безпеки кардинально змінився і продовжує змінюватися”, — додав представник США.

Уламки російського БПЛА, який впав у Румунії

Чому НАТО демонструє слабкість й не збиває дрони рф?

Ймовірно, НАТО утримується від збивання російських дронів з кількох причин. Ось основні з них:

  1. Небажання прямого конфлікту з росією: НАТО намагається уникати дій, які могли б призвести до прямого військового зіткнення з росією. Відкриті бойові дії між Альянсом та росією, як вважають у Брюсселі, можуть призвести до ескалації конфлікту, що ставить під загрозу міжнародну безпеку.
  2. Принцип оборони: Військова доктрина НАТО базується на колективній обороні (ст. 5 Північноатлантичного договору), яка активується лише в разі нападу на одну з країн-членів. Якщо російські дрони не становлять безпосередньої загрози для членів НАТО, Альянс не втручається без необхідності.
  3. Різні підходи серед членів НАТО: Деякі країни-члени, особливо ті, що знаходяться ближче до кордону з росією (наприклад, Польща чи Румунія), можуть мати жорсткішу позицію щодо реагування на російські дрони. Однак рішення щодо збиття таких повітряних цілей над країнами, які не є членами НАТО, зокрема над Україною, потребує консенсусу всередині Альянсу.
  4. Розмежування дій України та НАТО: НАТО надає Україні значну військову допомогу, але офіційно не є стороною конфлікту. Тому Альянс намагається займатися непрямою підтримкою України без участі у бойових діях.
  5. Політика повітряної оборони: Кожна країна НАТО має власну політику щодо захисту повітряного простору. Держави можуть підіймати свої винищувачі для перехоплення, але остаточне рішення про збиття дронів ухвалюється на національному рівні.

Оксана Бачай

Новини

СЗЧ в Росії: одна з найкращих дивізій РФ не дорахувалася 10 відсотків солдатів

Російська армія страждає від СЗЧ (самовільне залишення частини) значно більше, ніж українська. Наприклад, одна...

Скільки людей звернулися до рекрутингових центрів з моменту відкриття: у Міноборони назвали цифру

До центрів рекрутингу Збройних сил України з моменту їхнього відкриття звернулося 20954 громадянина України....

ЄС впровадив проти Ірану санкції за передачу балістичних ракет Росії

Рада Європейського Союзу 14 жовтня затвердила пакет санкцій проти Ірану у покарання за постачання...

Рада розблокувала підписання закону про підвищення податків: коли він набере чинності

Верховна Рада України 14 жовтня розблокувала підписання скандального законопроєкту №11416-д про суттєве підвищення податкового...

Більше новин