На головнуАналітикаПерський фактор: що собою являють іранські балістичні ракети

Перський фактор: що собою являють іранські балістичні ракети

Крим окупований росією

Британське інформаційне агентство Reuters повідомило, що Іран надав росії до 400 балістичних ракет класу “земля-земля”. Скоріше за все – це ракети Fateh-110 та Zolfaghar, які можуть вражати цілі на відстані від 300 до 700 кілометрів. І хоча Білий дім та ГУР Міноборони України поки що не підтвердили правдивість цієї інформації, “Флот 2017” вирішив нагадати, що це можуть бути за ракети.

Російський агресор після двох років війни відчуває гостру нестачу засобів ураження на дальності до 300 км. Єдиною доступною зброєю є ракети «Іскандер», яких не так багато. Тому приблизно з середини 2023 року росіяни почали вивчати можливість придбання оперативно-тактичних ракет за кордоном. А тут вибір невеликий – або Північна Корея або Іран. Оскільки РФ все ще має військові технології, які цікаві обом диктаторським режимам, то доволі швидко Москві вдалося досягти певних домовленостей. С початку 2024 року ми побачили удари північнокорейськими ракетами. І ось в Reuters, посилаючись на власні джерела, попереджають про можливе постачання ракет з Ірану.

На сьогодні, ані українські, ані американські офіційні особи поки що не підтверджують факт передачі іранських ракет в розпорядження РФ. Але чого чекати, якщо така передача все ж таки відбудеться?

Попри «пекельні» санкції зі сторони Заходу, Іран та Північна Корея змогли за доволі короткий строк створити значний ракетний арсенал. Причому починали вони однаково – з отримання технології виробництва радянських ракет типу Р-17 (на Заході більш відомі як SCUD) та «Луна-М» (FROG-7, іранська версія почала випускатися серійно з 1993 року). Обидві країни вклали значні кошти у власну промисловість та інфраструктуру, аби зменшити залежність від іноземних постачальників. У результаті зараз як Пхеньян, так й Тегеран можуть масово виробляти власні ракети для вирішення всіх стратегічних й тактичних завдань, хоча деякі ключові компоненти їм все ж таки необхідно імпортувати.

Власне, іранська ракета Fateh-110 («Переможець-110») є по суті результатом творчого доопрацювання «Луни-М». Іранським інженерам на початку «нульових» вдалось на некеровану ракету зразка 1960-х років прикрутити інерційну систему наведення. Далі була величезна кількість експериментів. Західні експерти виокремлюють чотири різновиди цієї ракети. В першому варіанті дальність ураження цілі становила 200 км, ракета могла нести бойову частину близько 450 кг, а кругове ймовірне відхилення було аж 600(!) м. А от ракета четвертої “редакції”, яка була випробувана у 2012 році, має дальність в 300 км й кругове ймовірне відхилення 100 м. Fateh-110 летить по траєкторії, яка залишається в атмосфері Землі протягом усього польоту.

Fateh-110

Ця ракета постійно модернізується на основі бойового досвіду, оскільки активно використовується під час війни в Сирії, Ємені. Є вони й у терористів «Хезболли» в Лівані.

Іншою ракетою, про яку попереджають в Reuters, є Zolfaghar (названа в честь легендарного меча пророка Мухаммеда). Фактично це модернізована Fateh-110, яка може уражати цілі на 700 км (по версії іранських ЗМІ). Ця ракета вперше була продемонстрована у 2016 році. Вважається, що на ній збережена бойова частина Fateh-110 в 550 кг, однак завдяки супутниковій системі наведення значно поліпшилась точність – аж до 5 м кругового ймовірного відхилення.

Пускова установка з ракетами Zolfaghar

В Ірані також є ракети Dezful та Haj Qaseem Soleimani, які можуть вражати цілі на дальності в  1000 та 1400 км відповідно. Вважається, що більші ракети мають боєголовки масою до 550 кг. Або ракета Khorramshar, конструкція якої базується на північнокорейській балістичній ракеті середньої дальності Hwasong-10 (модифікована версія застарілої радянської балістичної ракети підводного базування Р-27). Іранські офіційні особи стверджують, що Khorramshar має максимальну дальність польоту у 2000 км та боєголовку масою 1800 кг. Однак відомо, що наразі всі запуски цієї ракети були невдалими.

Якщо РФ все ж таки отримає іранські ракети, то це значно підвищить ризики ударів росіян по інфраструктурним об’єктам на території Україні. Адже будь-яка балістична ракета є дуже складною повітряною ціллю і без сучасних засобів ППО (типу ЗРК Patriot або SAMP-T, яких у нас дуже мало), боротися з ними буде важко.

Реальним виходом в даної ситуації стало б використання асиметричних засобів ведення війни, наприклад, шляхом знищення пускових установок, транспортів та складів з ракетами на території країни-агресора. І ці завдання можливо виконати шляхом диверсій на території РФ. Гарним засобом можуть стати німецькі далекобійні ракети повітряного базування типу Taurus або вже випробувані в боях Storm Shadow та SCALP.

Михайло Жирохов

Новини

Німеччина надішле Україні ще одну систему Patriot

Німеччина оголосила про постачання Україні третьої вогневої установки системи протиповітряної оборони Patriot, повідомляє NTV....

Удар на 650 кілометрів: дрони підірвали військовий радіоцентр РФ

Україна безпілотниками атакувала військову частину росіян у місті Ковилкіно в Мордовії. Про це в Telegram повідомив представник Української добровольчої...

У Польщі створять Раду з питань співпраці з Україною: чим вона займатиметься

Прем’єр Польщі Дональд Туск підписав розпорядження про створення Ради з питань співпраці з Україною....

Шольц не побачив кінця війни в Україні: нам ще довго доведеться постачати зброю

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що війна в Україні "не буде короткою", і Заходу...

Більше новин