На головнуАналітикаПоліт дракона: Україна почала по-новому використовувати FPV-дрони

Політ дракона: Україна почала по-новому використовувати FPV-дрони

Крим окупований росією

Сили оборони України почали використовувати новинку — дрони-дракони. Це FPV-дрон, який може нести близько 500 г високотемпературної термітної суміші, котра здатна пропалити навіть броню. Терміт розливається над позиціями ворога, внаслідок чого й виникає асоціація з польотом дракона. Про новий функціонал використання FPV- дронів  розповідає «Флот 2017».

Читайте також: ЗСУ вперше збили розвідувальний дрон росіян на висоті понад 3 км – відео

Буквально на початку серпня з’явилися перші відео з фронту, де український FPV- дрон розсипає над позиціями російських військових терміт — суміш палаючих гранул заліза та алюмінію. На відео вогняний дощ над російськими позиціями триває близько 20 секунд, внаслідок чого спалахує лісосмуга завдовжки приблизно 100 метрів. Вже за кілька секунд після застосування термітної суміші на землі можна розрізнити вибухи — це ознака, що вогонь поширився на ворожі боєприпаси. Температура горіння терміту становить приблизно 2500 градусів Цельсія, а це означає, що розпечена суміш за лічені секунди роз’їдає навіть залізо.

Ідея застосування дронів з термітом не нова – відео із застосуванням запальної суміші публікувалися й навесні 2024 року та наприкінці 2023 року. Однак технологія була дещо іншою – дрон-камікадзе врізався у ворожу бронетехніку, після чого терміт поступово пропалював броню. Тепер же українські бійці дійшли висновку, що підпали лісосмуг є ефективнішими, оскільки у зв’язку із дефіцитом бронетехніки, російські генерали все більше роблять ставку на піхотні атаки, а особовий склад перед атакою накопичується саме в лісосмузі.

Техніка застосування досить проста — стандартний FPV-дрон може нести близько 500 г термітної суміші. Хімічна реакція запускається з допомогою дистанційного управління незадовго до появи у районі цілі.

Такі дрони навіть отримали неофіційну назву «Дракон». Багато відео про їхнє застосування, які дуже швидко з’явились від різних підрозділів ЗСУ від Курської до Запорізької області, свідчать, що впровадження терміту в бойову практику було централізованим та досить масовим. Це дуже добре, позаяк дозволить Силам оборони України завдати противнику максимальної шкоди, поки росіяни вигадують контрзаходи.

Терміт винайшов німецький хімік Гольдшмідт у 1885 році. Під час Першої світової війни його масово використовували німці, скидаючи з «цепелінів» над Великою Британією. У Другій світовій війні запальні бомби використовували усі сторони. Зокрема американці в практично знищували ними японські міста. На озброєнні совєцької армії крім запалювальних авіаційних бомб був, наприклад, ампуломет. Це різновид капсульного вогнемета, коли капсула із запальною та горючою сумішшю «вистрілювалась» зі ствола за допомогою спеціального метального заряду.

Після війни американці винайшли напалм (фактично терміт і загусник), який активно застосовували для ударів з повітря під час війни у Кореї та В’єтнамі.

Пожежі, що виникають внаслідок використання терміту, важко передбачити та майже неможливо загасити, тому західні військові аналітики називають його «зброєю масового ураження». Однак терміт (як і загалом запальна зброя) не заборонений міжнародним правом для використання у військових цілях. Його застосування регулюється Протоколом III до Конвенції щодо конкретних видів звичайної зброї. Цей протокол має забезпечити захист цивільних осіб та цивільних об’єктів, обмежуючи застосування запальної зброї «в районах зосередження цивільного населення» та щодо «лісів та інших видів рослинного покриву». Протокол III забороняє застосування запальної зброї в населених пунктах, якщо вона доставляється повітрям, але дозволяє в деяких випадках застосування запальної зброї, що доставляється по землі.

Вважається, що терміт може призвести до опіків четвертого ступеня, викликати миттєві ушкодження м’язів, зв’язок, нервів та кісток. Лікування таких травм займає місяці. Крім того, запалювальна зброя завдає шкоди дихальним шляхам, сприяє проникненню інфекцій, спричиняє шок та вражає внутрішні органи. Згодом на місці опіків утворюються рубці, м’язова тканина втрачає еластичність і людина стає інвалідом. Не варто забувати й про психологічні наслідки: пережита в момент нападу травма, тяжкий процес лікування та потворні шрами, які залишаються з людиною на все життя, – все це призводить до важкого ураження психіки та сприяє соціальній ізоляції.

Однак Україна використовує терміт для вузькоспрямованих військових цілей, і про застосування проти цивільних об’єктів мова не йде.

Таким чином, ми бачимо розширення функціоналу використання FPV- дронів на фронті, при цьому лідером в інноваціях поступово стає Україна. Варто зауважити, що експерименти йдуть практично нон-стоп. Тільки за останні кілька місяців ми вже побачили з нашого боку дрони, які застосовують автоматичну стрілецьку зброю, з боку росіян – дрони, для керування яких використовують оптоволоконний кабель. І очевидно, що це лише початок великого шляху – попереду на нас чекає як мінімум «рій» та «машинний зір».

Михайло Жирохов

Новини

СЗЧ в Росії: одна з найкращих дивізій РФ не дорахувалася 10 відсотків солдатів

Російська армія страждає від СЗЧ (самовільне залишення частини) значно більше, ніж українська. Наприклад, одна...

Скільки людей звернулися до рекрутингових центрів з моменту відкриття: у Міноборони назвали цифру

До центрів рекрутингу Збройних сил України з моменту їхнього відкриття звернулося 20954 громадянина України....

ЄС впровадив проти Ірану санкції за передачу балістичних ракет Росії

Рада Європейського Союзу 14 жовтня затвердила пакет санкцій проти Ірану у покарання за постачання...

Рада розблокувала підписання закону про підвищення податків: коли він набере чинності

Верховна Рада України 14 жовтня розблокувала підписання скандального законопроєкту №11416-д про суттєве підвищення податкового...

Більше новин