На головнуНовиниПолітикаСаміт НАТО узгодив план фінансування оборони України на 2025 рік: ключові підсумки

Саміт НАТО узгодив план фінансування оборони України на 2025 рік: ключові підсумки

Крим окупований росією

Лідери НАТО погодилися на те, що держави-члени повинні надавати тривалу безпекову допомогу Збройним Силам України.

Про це повідомляє кореспондент “Європейської правди” у Вашингтоні.

Саміт НАТО узгодив план фінансування оборони України на наступний рік

Північноатлантичний Альянс ухвалив рішення, в якому взяв, зокрема, зобов’язання щодо суми допомоги Україні на 2025 рік.

“Ми підтверджуємо рішучість підтримувати Україну в розбудові сили, здатної перемогти російську агресію сьогодні та стримувати її в майбутньому. З цією метою ми маємо намір надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року”, – ідеться у рішенні, яке держави-члени Альянсу ухвалили консенсусом.

Також НАТО взяв на себе зобов’язання щодо довготривалої допомоги ЗСУ, а не тільки підтримки у 2025 році, аби “забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні, беручи до уваги потреби України, національні бюджетні процедури і двосторонні безпекові угоди, які члени Альянсу уклали з Україною”.

ак, наступного року, на саміті у Гаазі, лідери держав і урядів мають намір переглянути внески членів Альянсу. Так само на майбутніх самітах НАТО можуть переглянути суми допомоги, виходячи з потреб України.

“Ми підтверджуємо нашу непохитну відданість Україні як суверенній, демократичній, незалежній державі”, – заявили лідери Північноатлантичного Альянсу.

Вони висловили впевненість, що їхня допомога має значний ефект для підтримки України в опорі агресії росії.

Так, наступного року, на саміті у Гаазі, лідери держав і урядів мають намір переглянути внески членів Альянсу. Так само на майбутніх самітах НАТО можуть переглянути суми допомоги, виходячи з потреб України.

“Ми підтверджуємо нашу непохитну відданість Україні як суверенній, демократичній, незалежній державі”, – заявили лідери Північноатлантичного Альянсу.

Вони висловили впевненість, що їхня допомога має значний ефект для підтримки України у опорі агресії росії.

Зобов’язання поширюється на витрати, пов’язані з наданням Україні військового обладнання, допомоги та навчання. Зокрема, мова йде про:

  • закупівлю військової техніки для України;
  • матеріальну допомогу Україні;
  • витрати, пов’язані з обслуговуванням, логістикою та транспортуванням військової техніки для України;
  • витрати на військову підготовку для України;
  • оперативні витрати, пов’язані з наданням військової підтримки Україні;
  • інвестиції та підтримку оборонної інфраструктури та ОПК України;
  • усі внески до трастових фондів НАТО для України, включно з нелетальною допомогою.

Окрім військової підтримки, передбаченої цією обіцянкою, члени Альянсу мають намір продовжувати надавати Україні політичну, економічну, фінансову та гуманітарну підтримку.

NSATU

В декларації саміту у Вашингтоні Лідери держав НАТО оголосили, що ухвалено рішення створити Службу допомоги та навчання в галузі безпеки для України (NSATU) для координації постачання військової техніки та підготовки особового складу. Її мета – поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку.

Як зазначається, NSATU, яка діятиме в країнах Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН. Новостворена служба не буде робити НАТО стороною конфлікту. Вона підтримуватиме трансформацію сил оборони та безпеки України, забезпечуючи її подальшу інтеграцію з НАТО.

Спільний центр аналізу, підготовки та навчання Україна-НАТО (JATEC)

Крім того, розширено створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна-НАТО (JATEC), важливого стовпа практичної співпраці, для визначення та застосування уроків війни Росії проти України та підвищення оперативної сумісності України з НАТО.

Незворотність членства України в НАТО

У спільній декларації НАТО зазначено, що майбутнє України — в Альянсі. Зокрема, країна стає все більш оперативною та політичної інтегрованою з військовим блоком.

В НАТО вітають прогрес, який Україна досягла після саміту у Вільнюсі щодо необхідних демократичних, економічних і безпекових реформ. Також в Альянсі назвали умову, за якої Україні надішлють запрошення у військовий блок.

“Поки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО. Ми ще раз підтверджуємо, що ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані”, – йдеться в повідомленні.

Критика Ірану і КНДР

Лідери країн-членів НАТО розкритикували Іран та КНДР, які підживлюють агресивну війну Росії проти України, надаючи пряму військові підтримку РФ.

Зокрема, боєприпаси та БпЛА, що серйозно впливає на євроатлантичну безпеку та підриває глобальний режим нерозповсюдження.

“Ми рішуче засуджуємо експорт артилерійських снарядів і балістичних ракет КНДР, що є порушенням численних резолюцій Ради Безпеки ООН, і з великим занепокоєнням відзначаємо поглиблення зв’язків між КНДР і росією. Будь-яка передача балістичних ракет і пов’язаних з ними технологій Іраном в Росію буде являти собою істотну ескалацію”, – зазначено у документі.

Заява про Китай

У Північноатлантичному Альянсі зробили дві гучні заяви стосовно КНР. Зокрема, у декларації сказано, що Китай став вирішальним чинником, що сприяє війні росії проти України.

“КНР стала вирішальним чинником війни росії проти України через своє так зване “безмежне” партнерство та широкомасштабну підтримку оборонно-промислової бази росії. Це посилює загрозу, яку росія становить для своїх сусідів і для євроатлантичної безпеки”, – сказано у документі.

У зв’язку з цим Альянс закликав Китай, як постійного члена Ради Безпеки ООН, який несе особливу відповідальність за дотримання цілей і принципів Статуту ООН – припинити будь-яку матеріальну та політичну підтримку військових зусиль рф. У документі уточнили, що мова йде про передачу матеріалів подвійного призначення. Зокрема, компоненти зброї, обладнання та сировину, які служать ресурсами для оборонного сектора росії.

Крім того, НАТО заявило, що Китай продовжує створювати системні проблеми для євроатлантичної безпеки.

“Ми стали свідками стійкої шкідливої кібер- і гібридної діяльності, включно з дезінформацією, яка походить від КНР. Ми закликаємо КНР виконати своє зобов’язання діяти відповідально в кіберпросторі. Ми стурбовані розвитком космічних можливостей і діяльності КНР. Ми закликаємо КНР підтримати міжнародні зусилля зі сприяння відповідальній поведінці в космосі. КНР продовжує швидко розширювати і диверсифікувати свій ядерний арсенал, збільшуючи кількість боєголовок і збільшуючи кількість складних систем доставлення”, – йдеться у заяві.

В НАТО закликали КНР брати участь в обговореннях щодо зниження стратегічних ризиків і сприяти стабільності за допомогою прозорості. Альянс зазначив, що залишається відкритим для конструктивної взаємодії з Китаєм.

Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що президент України Володимир Зеленський прибув на саміт НАТО до Вашингтона і виступив в Інституті Рейгана. Глава держави, зокрема розповів про кривавий удар армії рф по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві, очікування про закінчення війни та військову допомогу від союзників.

Також ми писали про підсумки першого дня саміту НАТО у Вашингтоні.Новини

Попри зусилля лікарів: у Львові померла Ірина Фаріон

Ірина Фаріон померла у лікарні, куди вона потрапила у критичному стані після замаху, який...

Замах на Фаріон: у Зеленського та Клименка відреагували

Справу щодо замаху на Ірину Фаріон 19 липня зараз тримають на контролі міністр внутрішніх...

У Львові стріляли в Ірину Фаріон, вона у важкому стані: що відомо

У Львові 19 липня невідомий розстріляв відому громадську діячку, скандальну Ірину Фаріон. Вона у...

Ситуація з відключеннями: найближчим часом стане значно легше

Ситуація в енергосистемі України вже найближчим часом повинна поліпшитися. Ремонтна кампанія на об'єктах генерації...

Більше новин