На головнуНовиниШвеція готова передавати Україні Gripen: яка умова передачі

Швеція готова передавати Україні Gripen: яка умова передачі

Крим окупований росією

Швеція готова передавати Україні бойові винищувачі JAS 39 Gripen, які свого часу зацікавили Київ. Проте українська влада свого часу обрала можливість отримати більше F-16 від партнерів, тому питання про постачання шведських літаків стало на паузу.

Про це сказав міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом в інтерв’ю “Голосу Америки”.

“Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато”, – розповів він.

За словами міністра, передати літаки та навчити пілотів – тільки половина справи. Під кожен тип літака потрібна систематична робота з його впровадження у склад збройних сил.

“Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно. Але це не означає, що Швеція не відкрита для продовження із винищувачами Gripens, якщо і коли програма F- 16 буде завершена. Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції. Оскільки ми не могли продовжувати роботу з винищувачами Gripen через надходження F-16, ми вирішили надати Україні інші можливості, які має Швеція, і ми передали Україні системи спостереження ASC 890”, — наголосив Біллстрьом.

Проте міністр додав, що Швеція цілком відкрита до постачань Gripen у майбутній перспективі, коли F-16 розгорнуться на полі бою в Україні.

“Так. Це просто практичне питання. Знаєте, системи повітряних винищувачів дуже складні, і F-16 знаходяться у більшій кількості партнерів у НАТО, ніж винищувачі Gripen. Я б сказав, що F-16, який зараз впроваджується в українські ВПС, забезпечить вам великі та важливі можливості. Коли це буде реалізовано, тоді ми зможемо почати говорити про повітряні винищувачі Gripen. І Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд, а не шведський”, – резюмував він.

Saab JAS 39 Gripen — шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розробила та виробляє компанія Saab. Роботи над літаком розпочали в 1979 році, а у 1988-у літак уперше злетів. 1 листопада 1997 року JAS 39 було офіційно прийнято на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил. Винищувач експортувався до різних країн, таких як Чехія, Угорщина, ПАР, Таїланд і Бразилія. “Гріпени” взяли участь у міжнародній військовій операції в Лівії, де вони виконували завдання патрулювання та розвідки. Максимальна швидкість на великій висоті – 2130 км/год, на рівні моря – 1225 км/год. Бойовий радіус дії – 700 км (з навантаженням 2000 кг). “Гріпен” оснащений 1×27-мм гарматою Mauser BK-27 з боєкомплектом 120 снарядів.

Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що ісля ратифікації членства Швеції в НАТО, відкритий шлях до передачі Україні винищувачів JAS 39 Gripen. У середині вересня 2023 року Швеція наголосила, що поки не планує передавати Україні винищувачі JAS-39 Gripen. Ці літаки необхідні безпосередньо Швеції, яка має захищати свої кордони.

Шведські винищувачі JAS 39 Gripen можуть бути передані Україні значно швидше та раніше, ніж вважали експерти. У компанії-виробника все для цього готове, потрібне тільки рішення.

Нещодавно стало відомо, що кілька європейських держав попросили Швецію “поставити на паузу” плани з надсилання Україні винищувачів Gripen, оскільки НАТО планує зосередитися на постачанні Україні винищувачів F-16.

Новини

Ігнорувати не вийде: Буданов заявив про загострення ситуації на півночі

Керівник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України Кирило Буданов попередив про загрозу наступу з...

Допомога на мільярди: Умєров підбив підсумки саміту НАТО

Міністр оборони України Рустем Умєров підбив підсумки 75-го ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні. За...

Париж залишиться у мріях: росіянам не покажуть Олімпіаду-2024

У росії не покажуть Олімпійські ігри, телевізійні канали держави-агресора відмовилися транслювати спортивний захід. Про це...

За давньою традицією: як будуть виглядати могили на військовому кладовищі

Уряд затвердив зовнішній вигляд намогильних споруд Національного військового меморіального кладовища (НВМК). Вони мають бути у формі...

Більше новин