Музей Алларда Пірсона, археологічний музей Амстердамського університету, скасував борги за зберігання музейних експонатів з колекції “скіфського золота”.
Про це повідомляє пресслужб Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП).
“МКІП та Музей Алларда Пірсона – археологічний музей Амстердамського університету домовилися про повернення музейних предметів державної частини Музейного фонду України з чотирьох кримських музейних установ. З 2014 року вони експонувалися на виставці “Крим – золотий острів у Чорному морі” в Нідерландах”, – ідеться в повідомленні пресслужби міністерства.
Мова йде про музейні предмети з колекції Кримських республіканських установ “Центральний музей Тавриди”, “Керченський історико-культурний заповідник”, “Бахчисарайський історико-культурний заповідник” і Національного заповідника “Херсонес Таврійський”.
У Мінкультури також висловили вдячність Музею Алларда Пірсона за зберігання колекцій протягом дев’яти років, а також за рішення Нідерландської сторони не стягувати витрати за зберігання музейних експонатів.
“Дякуємо партнерам з Міністерства юстиції, МЗС України, юридичним радникам «Bergh Stoop & Sanders N.V.» та Посольству України в Нідерландах за державну позицію та професійний супровід справи, а також Національному музею історії України за сприяння процесу. Розвиваємо культурну дипломатію разом та повертаємо українські культурні скарби”, – зазначив виконувач обовʼязків очільника МКІП Ростислав Карандєєв.
Нагадаємо, “скіфське золото» — це колекція із понад 2 тис. предметів, які використовувалися для оформлення виставки “Крим: золото та секрети Чорного моря”. Експозиція проходила з лютого до серпня 2014 року в Музеї Аллард Пірсона в Амстердамі. Виставка оформлялася з колекцій п’яти музеїв, один із яких знаходиться у Києві, чотири – у Криму.
Експонати “зависли” в Амстердамі після окупації росією кримського півострова у березні 2014 року, оскільки свої права на “скіфське золото” заявили музеї України та музеї, підконтрольні окупаційній “владі” у Криму. Йдеться про частину колекції, яка належала музеям в Криму. Україна заявляла, що “експонати не можуть бути повернуті на окуповану територію, яка тимчасово перебуває не під українським контролем, їх треба передати безпосередньо державі України”. У цій ситуації Університет Амстердама, який займається роботою Музею Аллард Пірсона, призупинив процедуру передачі цінностей до досягнення домовленості між сторонами або вирішення питання в юридичному порядку.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд посів позицію, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно перебувають на території Нідерландів. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.
Проте рішення оскаржували. Апеляційний суд Амстердама 11 березня 2019 року розпочав розгляд апеляційної скарги “музеїв” окупованого Криму за рішенням про повернення в Україну “скіфського золота”.
26 жовтня 2021 року апеляційний суд в Амстердамі ухвалив рішення у семирічній тяжбі щодо “скіфського золота” на користь України. Проте чотири “кримські музеї” звернулися до Верховного суду Нідерландів, щоб оскаржити рішення Апеляційного суду.
26 січня 2022 року так звані “кримські музеї” подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама про повернення скіфського золота Україні.
У травні 2022 року юридична фірма Houthoff (Нідерланди) відмовилася здійснювати адвокатський супровід “кримських музеїв”, підконтрольних окупаційній “владі” у справі про “скіфське золото”. Таким чином, росія втратила юристів для представлення своїх інтересів у Верховному суді в Гаазі.
Як повідомляв “Флот 2017“, у червні 2023 року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення Апеляційного суду Амстердама у жовтні 2021 року щодо “скіфського золота”. Суд ухвалив повернути його Україні.
Також повідомлялося, що колекція «Скіфського золота» вже найближчим часом повернеться в Україну з Нідерландів.