У ніч на 18 вересня дрони літакового типу атакували 107-й арсенал Головного ракетно-артилерійського управління міноборони росії, що розташований неподалік міста Торопець у Тверській області. Внаслідок атаки було знищено рекордну кількість боєприпасів. Вибух спричинив землетрус, потужністю 2,8 бала по шкалі Ріхтера. “Флот 2017” з’ясував, що цей вибух займає третє місце серед найбільш потужних детонацій ХХI століття.
Дрони завдали удару по арсеналу
У ніч на 18 вересня в російському місті Торопець, де проживає 11 тисяч осіб, було оголошено часткову евакуацію після атаки на великий склад ракет та боєприпасів. Внаслідок атаки виникли вибухи та масштабна пожежа. У Торопці знаходиться арсенал для зберігання боєприпасів, ракет і вибухових речовин. Російські ЗМІ раніше писали про це підприємство, зазначаючи, що на його будівництво витрачено 3,6 мільярда рублів. У 2015 році тогочасний міністр оборони рф Сергій Шойгу навіть заявляв, що тут планується збудувати 454 сховища для завершення створення 13 сучасних арсеналів та покращення системи зберігання ракет і боєприпасів відповідно до вимог.
Склад у Торопці займає площу приблизно 7,76 кв. км й і на ньому могли зберігати до 30 тисяч тонн різних боєприпасів.
За інформацією російських ЗМІ, цей арсенал призначений для комплексного зберігання боєприпасів, ракет і вибухових речовин побудований відповідно до найвищих міжнародних стандартів. Офіційні джерела часто посилаються на генерала армії рф Дмитра Булгакова, який тоді обіймав посаду заступника міністра оборони рф і приймав саме цей склад. Булгаков, який наразі перебуває під слідством за звинуваченням у великомасштабному шахрайстві, заявляв, що арсенал розроблений для захисту ракет та боєприпасів від зовнішніх загроз, забезпечуючи їхню безпеку від вибухів та пожеж.
Джерело в СБУ, яке цитує Українська служба BBC, повідомило, що під час атаки українські дрони знищили ракети “Іскандер” й “Точка-У”, які зберігалися на складі, а також кориговані авіабомби. Крім того, Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації РНБО, заявив, що на складі зберігалися й північнокорейські ракети KN23. Він також додав, що удар по складу в Торопці призвів до втрати російською армією боєприпасів, яких вистачило б на 2-4 місяці війни. Це суттєво зменшить інтенсивність застосування озброєння.
Читайте також: На складах біля російського Торопця знищено боєприпасів на рік бойових дій – експерт
“Знищений склад росіян в Торопці – це від 2 до 4 місяців війни по боєприпасах. Стратегічні склади існують для накопичення ресурсів на тривалу війну. Його знищення не означає, що війна припиниться зараз, але це позбавляє російську воєнну логістику можливостей продовжувати її довше, а також місцями знизить інтенсивність використання озброєнь. Дуже важливий успіх”, – зазначив він.
За даними керівника розвідувального центру Сил оборони Естонії Антса Ківісельга, загалом, унаслідок вибуху на 107 арсеналі, було знищено 750 тисяч одиниць різних боєприпасів.
Вибухи у Торопці претендують на рекорд
У результаті потужних вибухів такої кількості боєприпасів на військовому арсеналі у місті Торопець, сейсмологи зафіксували локальні землетруси силою 2,8 бала за шкалою Ріхтера. Ці вибухи, за оцінками фахівців, втричі перевищили рукотворну детонацію величезної кількості боєприпасів часів гітлерівської Німеччини на острові Гельголанд у 1947 році, яка до того часу вважалася однією з найбільших у своєму роді.
Читайте також: Потужна “бавовна”: у Тверській області після атаки дронів стався землетрус
Норвезька сейсмічна лабораторія NORSAR, спеціалізована на вимірюванні сили ядерних вибухів, підтвердила, що сейсмічні коливання, спричинені вибухом у Торопці, відповідають одночасній детонації до 9 кілотонн вибухових речовин. Це означає, що вивільнена енергія була еквівалентна вибуху декількох невеликих ядерних бомб.
Для порівняння, масштабні випробування звичайних вибухових речовин, проведені Пентагоном у 1985 році з метою симуляції ядерного вибуху, досягли лише 4 кілотонн. Таким чином, вибухи у Торопці стали одними з найбільших детонацій за останні десятиліття, що супроводжувався потужними сейсмічними явищами.
Щоб зрозуміти реальні масштаби наслідків вибухів у Торопці, порівняймо їх з іншими випадками вибухів, що провокували землетруси. Так, у XXI столітті сталося щонайменше вісім техногенних катастроф, що супроводжувалися землетрусами. Серед них на третьому місці за масштабом стоять вибухи в Торопці. Ось кілька з цих подій:
Вибух селітри в Бейруті у 2020 році
У вересні 2013 року суховантаж Rhosus вийшов з Батумі з непрацюючою GPS і на борту мав 2750 тонн аміачної селітри, яка використовується у виробництві вибухівки. Шість років вантаж пролежав у порту Бейрута, поки 4 серпня 2020 року не вибухнув. Тоді загинуло понад 100 людей, 4 тисячі отримали поранення. Вибухова хвиля пошкодила будівлі, і близько 300 тисяч людей втратили житло. Збитки для міста склали від 3 до 5 мільярдів доларів, а сила землетрусу після вибуху досягла 3,3 бала за шкалою Ріхтера.
Вибух на станції Йончхон у Північній Кореї
22 квітня 2004 року в Північній Кореї на станції Йончхон зіткнулися вагони з вибухівкою та цистерни з нафтопродуктами. В результаті вибуху постраждали 1500 осіб, 150 загинули, а понад 1800 будинків було зруйновано. За оцінками експертів, потужність вибуху становила близько 26,5 тонн у тротиловому еквіваленті.
Вибух на нафтосховищі в Банфілді, Великобританія
11 січня 2005 року вибухнула п’ята за розміром нафтобаза в країні, що зберігала 273 мільйони літрів палива. Причиною став витік бензину, що призвів до вибуху паливно-повітряної суміші. Геологічна служба зафіксувала землетрус магнітудою 2,4 бала.
Вибухи у Тяньцзіні у 2015 році
У порту Тяньцзінь на півночі Китаю через перегрів контейнера з нітроцелюлозою сталася пожежа, яка перекинулася на склад з хімікатами. Це призвело до двох вибухів, що викликали поштовхи магнітудою 2,3 і 2,9 бала.
Таким чином, атака дронів на арсенал у Торопці спричинила одну з найбільших детонацій боєприпасів у сучасній історії, викликавши серйозні наслідки для російської армії. Знищення значної кількості боєприпасів серйозно ослабить бойові можливості російських військ на кілька місяців, а вибухи спричинили сейсмічні коливання, подібні до ядерних випробувань. Подія має стратегічне значення для перебігу війни та демонструє ефективність українських ударів по критичній інфраструктурі супротивника. Ворог буде змушений, щонайменше, переглянути та розосередити системи підтримки та забезпечення на своїй території, щоб мінімізувати вплив таких атак.
Оксана Бачай