За 10 років окупації росією Кримського півострова щонайменше 65 людей стали жертвами насильницьких зникнень, доля і місце перебування 21 з них досі невідомі, шістьох громадян знайшли мертвими.
До викрадень можуть бути причетні учасники незаконного збройного формування “Самооборона Криму”, ексспівробітники СБУ у Криму, Федеральної служби безпеки рф, правоохоронці та підрозділи транспортної міліції росії.
Про це повідомив аналітик правозахисної організації “КримSOS” Євген Ярошенко.
Серед зниклих безвісти: Іван Бондарець, Валерій Ващук. Вони — жителі міста Рівне, брали участь у протестах на Майдані Незалежності, були знайомі. До Криму вони прибули 7 березня вранці, тоді ж вийшли востаннє на звʼязок.
Василь Черниш. Взимку 2013—2014 років був активним учасником київського Автомайдану. Після початку російського вторгнення на півострів Черниш повернувся додому в Севастополь, надавав допомогу українським військовим.
За інформацією джерел, які шукали Черниша, його немає серед живих.
Тимур Шаймарданов, Сейран Зінєдінов. Обидва проживали в Сімферополі, брали участь в акціях проти окупації Криму. У 2014 році чоловіки створили організацію «Український дім», що обʼєднала активістів, які підтримують територіальну цілісність України.
Ескендер Ібраїмов. 19 червня 2014 року він поїхав до Москви, щоб допомогти своєму знайомому Рустаму Манну, який є громадянином РФ.
Востаннє дружина звʼязувалась з ним перед російським кордоном. Після цього Рустам зник.
Іслам Джеппаров, Джевдет Іслямов. 27 вересня 2014 року в селі Сари-Су біля Білогірська Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова викрали. За даними очевидців, того дня невідомі в чорній уніформі скрутили молодих людей, затягли їх в машину, після чого поїхали в напрямку Феодосії.
Ескендер Апселямов, Федір Костенко
Федір Костенко є батьком колишнього політвʼязня й активіста Євромайдану Олександра Костенка. 1 березня 2015 року Федір Костенко виїхав до Києва на пресконференцію, щоб повідомити про тортури, які застосовують у сімферопольському СІЗО щодо його сина. Після повідомлення про обшук у своїй квартирі він поспішив до Криму. На зворотному шляху Федір Костенко зник.
Мухтар Арісланов. Уранці 27 серпня 2015 року вчитель фізкультури з Акмесджита (Сімферополя) Мухтар Арісланов прямував на ринок. Проте додому він не повернувся., Серлан Анієв, Арлен Шалієв, Арлен Салієв, Аблязов Е. Ю, Гайдай Л. С., Павленко Т. М.
Насильницьким шляхом зникають не лише ті, хто чинить спротив російській окупації та займаються суспільно-політичною діяльністю. Це стосується і тих громадян, які вчинили злочин і були затримані правоохоронцями окупаційної влади з порушенням прав людини.
За словами Ярошенка, йдеться про випадки, коли не інформують про причини арешту і не висувають звинувачень, обмежують допомогу адвоката, тортурами змушують визнати провину.
Зазначається, що українські правоохоронці розслідують факти насильницьких зникнень громадян на півострові. Вони кваліфікують дії причетних до зникнень за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема:
- порушення законів і звичаїв війни;
- незаконне позбавлення волі чи викрадення людини;
- умисне вбивство.
Ефективному слідству стає на заваді тимчасова відсутність українського урядового контролю над Кримом, практична неможливість родичів чи свідків їздити на підконтрольну територію через повномасштабну війну та їхні страхи за свою безпеку.
На окупованому півострові з початку 2024 року за політичними мотивами заарештували 92 людей, 46 з них — кримські татари. Загалом за період окупації в Криму налічують 356 політичних вʼязнів і переслідуваних за кримінальними «справами», 222 із них — представники кримськотатарського народу.
Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що понад 20 тис. українців виїхало з окупованого півострова.
Також ми писали, що на тимчасово окупованій території Криму російські окупанти посилили контроль за місцевим населенням після нещодавніх ударів Збройних сил України по критичній інфраструктурі півострова.