На головнуАналітикаВійна — це танок удвох: чому росіянам доведеться звикати до блекаутів

Війна — це танок удвох: чому росіянам доведеться звикати до блекаутів

Крим окупований росією

Вранці 19 жовтня частина російського Санкт-Петербурга залишилася без світла через атаку дронами. Зокрема майже 300 будинків залишилися без електрики в Приморському та Виборзькому районах. Як з’ясував “Флот 2017”, росіянам доведеться звикати до відсутності електроенергії — й не лише через повітряні атаки.

Цього літа жителі південних регіонів росії у розпал спеки залишилися без електрики. За офіційною версією — через аварію на одному з енергоблоків Ростовської атомної електростанції, яка забезпечує електрикою не лише Ростовську область, але й інші сусідні регіони. Ситуація стала настільки складною, що російська влада була змушена організувати подачу електроенергії за графіком — годину зі світлом, годину без. Для мешканців Краснодара, Сочі та Новоросійська ці “невеликі” незручності тривали не пару днів, а майже місяць.

Читайте також: Бумеранг повертається: чому Росія стала на шлях до блекауту

Електрика стала розкішшю для РФ

Справжньою причиною відключень стало те, що в Приволзькому федеральному окрузі росії раптово настала спека та посуха, яка тривала кілька місяців. І уявіть собі, температура в Краснодарі досягла “скромних” 39°C, побивши попередній рекорд усього на кілька градусів — “всього” 28 років тому було лише 36,4°C. Так само пощастило Анапі, Туапсе та Сочі, де температура теж била рекорди. Але що ж, Росія ж завжди прагне до вершин, навіть температурних!

Мешканці, звісно ж, залишилися без кондиціонерів, холодильників та плит, але хіба це біда? Вони просто могли провести кілька тижнів у “справжній російській бані” — власних будинках, які нагрілися до температури печі. Відсутність водопостачання через відключення електрики? Ну, то дрібниці, адже можна ж сходити до річки чи колодязя, як у старі добрі часи.

А що ж інші регіони? У Краснодарському краї перебої почалися ще в березні та квітні, коли цілі вулиці опинилися у темряві. Але це лише “квіточки” порівняно з тим, що відбувається в Сибіру та на Далекому Сході, де відключення електрики — це вже справжня традиція. Омськ, Красноярськ, Новосибірськ — всім вистачає “темряви”. На Далекому Сході — у Примор’ї, Бурятії, Амурській області та Єврейській автономній області — ситуація катастрофічна, але це ж Росія, тут все “за планом”.

Амурська область до недавнього часу була єдиним регіоном Далекого Сходу РФ, де не спостерігалося дефіциту електроенергії. Тут працюють три потужні гідроелектростанції: Зейська (потужність — 1330 МВт, щорічно виробляє близько 4,91 млрд кВт/год.), Бурейська (потужність — 2010 МВт, з виробництвом понад 7 млрд кВт/год.) та Нижньо-Бурейська (320 МВт, щорічно генерує 1,67 млрд кВт/год.), введена в експлуатацію у 2010 році. У країні, яка витрачає мільярди на війну проти України, світло стало розкішшю. Що ж насправді відбувається?

По всій країні спостерігається дефіцит електроенергії в 6 ГВт. Для порівняння, Волзький каскад електростанцій, що складається з восьми гідроелектростанцій, виробляє 10 ГВт. Щоб покрити цю різницю росіянам треба збудувати ще один Волзький каскад або подібні за потужністю атомні та теплоелектростанції. Адже, враховуючи, що Росія не може навіть забезпечити своїх громадян електрикою, це виглядає як справжнє досягнення.

А тепер про інфраструктуру — тут картина ще більш сумна. У росії катастрофічно не вистачає електромереж, які б могли забезпечити належний рівень енергопостачання. Найгірша ситуація спостерігається на Далекому Сході, а також у Південному та Центральному федеральних округах. Напевно, ці регіони просто мають особливу «ауру дефіциту».

Набудувати – не означає забезпечити електрикою

Дефіцит електроенергії особливо відчувається у регіонах, де активно зводяться нові житлові комплекси. Серед таких “щасливчиків” — Московська область, Ленінградська область та Краснодарський край. О, так, ці місця справді переживають перевантаження інфраструктури! Мабуть, тут електричні мережі вирішили, що їм потрібна відпустка. А взимку росіяни з великим захопленням обговорюватимуть ситуацію, коли в Підмосков’ї знову не вистачить тепла. Чиновники з росії намагаються виправдатися, кажучи, що електроспоживання зросло через військові замовлення, бо воювати з Україною окупантам ох як непросто.

Проте експерти, відмовляючись від такого “логічного” пояснення, вказують на розсинхронізацію між будівництвом і розвитком комунальних мереж. Це звучить так, ніби хтось не може вирішити, що важливіше: зведення нових будинків чи створення інфраструктури, що витримає їхню вагу.

За відкритими даними, у 2020 році в росії було введено в експлуатацію 82,2 млн кв. м житла, у 2021-му — 92,6 млн кв. м, у 2022-му — 102,7 млн кв. м, а в 2023 році — 110,4 млн кв. м. І так, найбільше житла зводили в Москві та Московській області. Але, схоже, будівельники надто захопилися зведенням коробок, забувши про старі мережі, які явно не готові до такого навантаження.

На запитання про ймовірність повторення комунального колапсу в регіонах заступник голови комітету Держдуми рф з будівництва та житлово-комунального господарства не змогла заперечити цю можливість. Вона підтвердила, що ситуація може повторитися, якщо не будуть вжиті належні заходи. Схоже, у російських чиновників знову з’явилася нагода для гарячих дискусій про те, як не допускати енергетичних криз, але, звичайно ж, без реальних рішень.

Санкції поставили хрест на інвестиціях

Міністерство енергетики РФ затвердило нову програму розвитку електроенергетичних систем на період з 2024 по 2029 роки. Вона передбачає, що в трьох регіонах — Південно-Західній частині ОЕС Сибіру, ОЕС Сходу та Південно-Західній частині ОЕС Півдня — існує критичний дефіцит електроенергії, що вимагатиме зведення нових електростанцій. Планується, що ці райони до 2030 року отримають близько 4 ГВт нових потужностей.

Для реалізації програми розпочалися конкурси проєктів, але поки що не знайшлося жодного претендента, готового вкласти кошти в електрифікацію. З огляду на санкції проти РФ та економічну ситуацію, навряд чи знайдуться охочі ризикнути своїм капіталом на сході росії. Тож і взимку росіян очікують довгі вечори у повній темряві.

Оксана Бачай

Новини

Зниження мобілізаційного віку: в Раді розповіли, чи розглядаються відповідні зміни

Верховна Рада України не розглядає жодних законодавчих ініціатив, спрямованих на зниження мобілізаційного віку, або...

В Пентагоні оголосили подробиці про новий пакет допомоги: що там буде

У новий пакет військової допомоги Україні увійдуть боєприпаси для РСЗВ HIMARS, безпілотники та велика...

Скільки полонених змогла повернути Україна з початку війни: Зеленський назвав цифру

Україна від початку вторгнення росії повернула з полону окупантів 3935 власних громадян. Серед них...

Україні передали “неукомплектовані” танки Abrams – Салліван

Україна отримала від США недоукомплектовані танки M1A1 Abrams. В результаті вони виявилися не дуже корисними...

Більше новин