На головнуАналітика"Цар-мангал" проти FPV-дронів: Росія повернулася до практик Першої світової війни

“Цар-мангал” проти FPV-дронів: Росія повернулася до практик Першої світової війни

Крим окупований росією

На початку квітня на фронті в Україні з’явився новий вид російської бронетехніки: “танки-черепахи”. Це танки Т-62, Т-72 або Т-80 із додатковим металевим захисним панциром із покрівельного матеріалу, ґрат та сітки. “Ноу-хау” спрямовано на те, щоб захиститись від українських FPV-дронів. Практику використання “танків-черепах” на фронті досліджує “Флот 2017”.

З самого початку масованого використання ударних дронів першим засобом захисту стало наварювання металевих захисних решіток, яких у нас називали «мангалами», якщо вони були росіянськіми або «антиланцентним захистом» – якщо українськими. Доволі швидко росіяни перейшли від саморобних до стандартизованих варіантів “мангалів” для різних типів техніки. Але й цього виявилось замало й на початку квітня 2024 року з’явилось відео використання росіянами в районі Красногорівки танка, повністю обшитого листовим металом. В українських соцмережах він отримав назву «танк — черепаха», а в російських телеграм-каналах  – «Цар Мангал».

Подібна практика перевірена часом, оскільки концепція рознесеної броні була розроблена ще під час Першої світової війни, коли французи доповнили свій Schneider CA1 додатковими передніми броньовими панелями. Рознесена броня була призначена для зниження пробивної здатності артилерійських снарядів. В сучасних умовах цей крок росіян можливо розглядати як більш-менш адекватну відповідь на збільшення кількості FPV-дронів, які українські військові використовують як ерзац-замінники артилерійських снарядів та протитанкових засобів.

Приблизно через день після появи першого відео, з’явилося друге. Захист “варіанту №2” мав дещо інший вигляд. Зокрема, зверху був встановлений пристрій електронної боротьби з безпілотниками. Згодом, 17 квітня, з’явились додаткові фото та відео цього танку, які дозволяють краще роздивитись конструкцію. Захист виготовлений з гофрованого листового металу та повністю блокує будь-який поворот башти танка. Можна припустити, що росіяни взяли пошкоджений танк, який не міг рухати баштою, і побудували таку собі машину прориву, яку можна було використовувати для розмінування, щоб їхати попереду штурмових колон. Цей зразок також мав встановлений мінний трал KMT-6.

Надалі кількість різних варіантів “черепах” почала зростати. Так, 25 квітня було оприлюднено світлини процесу виготовлення ще одного «танка-черепахи», на яких можна побачити каркас із шести опорних арок з привареними сталевими пластинами, котрі несли на собі сітчастий екран, який додавав ще один шар захисту.

Коротке відео ще одного варіанту подібного танка демонструє корпус із листового металу із закритою задньою частиною, яка має двері та сходинки, щоб дозволити пасажирам висаджуватися як в автобусі. Передня частина танку не має жодних ознак встановлення засобів радіоелектронної боротьби. Таким чином можна припустити, що це не штурмовий варіант, а машина, яку оптимізували для транспортування піхоти. Коли та де були зняті кадри, невідомо. 

Однак вершиною розвитку «танків-черепах» в російській армії є машина, відео якої з’явилось 5 травня. Танк повністю закритий, за винятком невеликої щілини спереду, захисні решітки з обох боків повністю закривають зовнішні металеві листи. Також на машині встановлений мінний каток КМТ-7.

Додаткове відео танка, схожого на дикобраза, дає нам перше розуміння того, як в ньому їздити. З відкритим люком механік-водій має непоганий фронтальний огляд, але не здатен слідкувати, що відбувається праворуч та ліворуч. Кілька днів потому було оприлюднено відео, яке демонструє, як механік-водій керує танком, орієнтуючись на зображення на відеомоніторі. Показання на моніторі свідчать про роздільну здатність відео 4K H.265, але поле зору виглядає вкрай обмеженим. Камера розташована зверху й спрямована вниз між двома роликами KMT-7. Спеціалісти впізнали в цій системі цивільні автомобільні аксесуари від фірми Eplutus.

10 травня з’явилися кадри з FPV-дрона, який атакує нерухомий «танк-черепаху» з мінним тралам. Помітно, що зображення з дрона страждає від певних перешкод. Це свідчить про те, що модуль радіоелектронної боротьби може бути поблизу, можливо й на борту танка. Судячи зі всього, танк наїхав на міну, яка пошкодила гусениці, після чого екіпаж покинув танк. Ця обставина дозволяє FPV-дрону атакувати машину через відкритий задній люк. Повідомляється, що кадри були зняті в перший день нового російського наступу на Харківщину. Це говорить про те, що концепція «танку-черепахи» поширюється, а також про те, що ці танки є вразливими до звичайних протитанкових засобів, таких як міни.

Також 10 травня російський навколовійськовий канал Large Caliber Trouble опублікував фотографію ще одного «танка-черепахи», який був пошкоджений ударами FPV-дронів. На фото можна побачити погнуті решітки «мангала» та кілька дірок у захисті. У дописі стверджується, що танк «атакували 40 камікадзе, але завдяки засобам радіоелектронної боротьби лише 8 FPV змогли завдати шкоди». У якому стані перебував танк після атаки невідомо. Припущення, що велика кількість дронів атакувала танк, підтверджують й деякі українські коментатори.

Тож, як можна перемогти «танк-черепаху»? Відповідь очевидна: протитанкові керовані ракети з тандемною бойовою частиною, щільні мінні поля, прямі влучення артилерії та масоване  використання FPV-дронів. Ймовірно, найближчими тижнями ми побачимо подальше розповсюдження практики використання «танк-черепах». І як це було в історії війн – змагання меча та щиту триватиме нескінченно.

Михайло Жирохов

Новини

Forbes: Росіяни потрапили у “котел” в Вовчанську та десятками здаються в полон

Російські терористи у Вовчанську на Харківському напрямку потрапили в оточення на Агрегатному заводі. Понад...

Україна отримає німецькі зенітки “Франкенштейн”: що це таке

Україна може отримати від Німеччини системи протиповітряної оборони "Франкенштейн", які виготовляє німецька збройова компанія...

Путін призначив свою родичку заступницею міністра оборони РФ: деталі

Російський диктатор володимир путін призначив новою заступницею міністра оборони рф Анну Цівільову – свою...

Міноборони: переважна більшість допомоги США все ще в дорозі

Переважна більшість обладнання, озброєння та боєприпасів з пакетів допомоги США, які були оголошені у...

Більше новин