На головнуНовиниПодіїНезаконне вивезення та зміна ідентичності: українських дітей вчать "любити" росію

Незаконне вивезення та зміна ідентичності: українських дітей вчать “любити” росію

Крим окупований росією

З початку повномасштабного вторгнення по жовтень 2023-го року з України окупанти незаконно вивезли на територію білорусі щонайменше 2 442 дитини. На “відпочинку” дітям нав’язували проросійські, навіть прорадянські, наративи. Проводилися заходи з мілітаризації дітей та викорінні української ідентичності.

Про це пише Радіо Свобода.

Українська та білоруська служби Радіо Свобода дослідили тему вивезення дітей з окупованих росією територій – переважно з Маріуполя та Лисичанська – у дитячі табори на території білорусі.

Хто вивозить українських дітей?

Для дітей із окупованих територій організували так званий “відпочинок” у літніх таборах білорусі, де, зазначають дослідники, пропагували ідеї, які “відповідають політичним інтересам росії та білорусі”.

За даними Єльської школи, що підтверджують і журналістські розслідування, до незаконного переміщення українських дітей у білорусь мають прямий стосунок дві організації:

  • Благодійний фонд білоруського паралімпійця і мотиваційного спікера Олексія Талая.

“Фонд Талая має безпосередній стосунок до вивезення дітей із України. По суті Талай був ініціатором цієї програми. Талай від імені свого фонду звернувся до голови союзної держави Дмитра Мезенцева і запропонував таку тему, мовляв, ви нам виділіть під це бюджет, а ми будемо привозити дітей з окупованих територій України в Білорусь”, – каже журналістка-розслідувачка видання Buromedia.io Ксенія Вязниковцева.

  • Білоруське товариство Червоного Хреста.

Його керівник – Дмитро Шевцов – не приховував ані своїх візитів на окуповані території, ані підтримку військової агресії рф.

“Дмитро Шевцов – це керівник Білоруського національного товариства Червоного Хреста – ухвалив рішення особисто, одягнувши військову форму, одягнувши символи оці Z, символи агресії рф, приїхати на тимчасово окуповану територію України і вихвалятись тим, що він вивозить українських дітей, допомагає, так би мовити, в депортації українських дітей”, – розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Зазначається, що у грудні Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста призупинила і фінансування, і членство білоруського Червоного Хреста. Однак організація продовжує працювати під керівництвом Шевцова, так само, як і Фонд Талая, щодо якого запровадила санкції лише Україна.

Юридичні нюанси

З точки зору міжнародного права, каже юристка та експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рошевська, навіть батьківський дозвіл не узаконює вивезення українських дітей. В тому числі і тимчасове.

“Ми повинні розглянути цю ситуацію з наданням дозволу крізь призму різних міжнародно-правових норм. В тому числі повинні розуміти, що навіть якщо батьки цілком свідомо дали таку згоду, бо вони, наприклад, мають проросійську позицію, а чи відповідає їхня поведінка найкращим інтересам української дитини? І чи не постає при цьому питання взагалі належного виконання батьками їхніх обов’язків? Тобто навіть у такому вузькому випадку – це все одно абсолютно не узаконює цей процес і потребує подальшого з’ясування”, – пояснює Рошевська.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець також каже, що навіть якщо дитину після вивезення в сусідню країну повертають батькам на окуповану українську територію – це все одно означає депортацію.

Організація поїздок у дитячі табори білорусі безпосередньо в окупованих росією містах

Родичі дітей, яких показували в телесюжетах білоруських ЗМІ і з якими журналістам Радіо Свобода вдалося поспілкуватися, розповідають, що отримують пропозиції централізовано: або від вчителів, або від окупаційних “органів влади”.

“Відпочинок” у таборах

Дітям організовують екскурсії до головних символів прорадянської пропаганди. Дітей із Донеччини і Луганщини, наприклад, возили до Брестської фортеці.

Ще один елемент дозвілля – зустрічі з білоруськими силовиками.

Мілітарна радянська і проросійська тематика заходів, зустрічі із білоруськими міліцейськими та білоруськими військовими стали просто невід’ємними атрибутами так званого відпочинку дітей у літніх таборах білорусі, куди у той чи інший спосіб потрапляють і діти з України.

Один із таких таборів “Берьозка” у Гродненській області, куди у серпні 2022 року привезли українських дітей-біженців.

За даними з витоку документації білоруського Червоного Хреста, яку журналісти Радіо Свобода отримали завдяки “кіберпартизанам” (це група опозиційних до Лукашенка хакерів), організацію так званого відпочинку українським дітям у “Берьозці” у серпні 2022 року забезпечував білоруський Червоний Хрест та ЮНІСЕФ у білорусі.

Це відбувалося у рамках програми “Гуманітарна допомога дітям-біженцям з України в літній період: організація оздоровлення та підготовка до навчального року”.

Тобто ЮНІСЕФ – благодійна місія, утворена ООН – міжнародною безпековою організацією із штаб-квартирою у Нью-Йорку – так само мала стосунок до розміщення українських дітей у білоруських таборах.

За словами голови Лідської районної організації Білоруського товариства Червоного Хреста Катерини Сапеги, українські діти “потребують психосоціальної підтримки, спілкування з однолітками, а також відпочинку та оздоровлення”.

На офіційному телеграм-каналі табору журналісти знайшли багато відео, викладених у період, коли там перебували українські діти. Тому можна побачити і оцінити цю “психологічну підтримку” дітей-біженців із країни, що воює з росією.

Наприклад, “підтримують” піснями російської естради на військову тематику – групи “Любе” та Ірини Аллегрової.

Крім того, в табір приїжджали міліціонери – дітям дозволили фотографуватися з кийком і автоматом.

А ще були сценки з перевдяганням у радянських ветеранів, піонерів і поранених у голову білоруських прикордонників.

“Чим молодші діти, тим легше “перепрошивати” ось цю генетичну пам’ять. Тим легше сказати, що, “ви – не українці, а ви – росіяни”, “ви – не українці, ви – білоруси”. І діти не так багато пам’ятають, тому що часу ще не так багато минуло”, – каже психологиня Ольга Величко.

Ще один табір, де білоруський Червоний Хрест та ЮНІСЕФ також проводили так звану психосоціальну підтримку для українських дітей із 6 по 23 серпня 2022 року – це “Липки” у Вітебській області.

Які були заходи? Дітей возили на екскурсію на білоруський військовий полігон. Причому, відповідно до постів на інстаграм-сторінці табору, діти відвідували цей полігон двічі за зміну.

“Ми бачимо цілеспрямовану операцію, в якій під таким тиском перебувають саме українські діти. Що вони хочуть зробити? Вони сприяють рф у викоріненні національної ідентичності українських дітей. У їхній мілітаризації. У бажанні не повертатися в Україну, у перетворенні цих дітей у ворогів власної нації”, – каже юристка Катерина Рошевська.

Журналісти звернулися до представництва фонду ЮНІСЕФ у білорусі з проханням прокоментувати свою участь у організації так званого відпочинку у 2022 році українських дітей у Білорусі, але відповіді не отримали. Також відправили запит і в штаб-квартиру організації у США.

Водночас, за словами українського омбудсмена, ЮНІСЕФ від участі у подібних проєктах уже відмовився.

“Вони перестали повністю це фінансувати. Саме через це, наскільки, знову ж таки, відомо мені, на території білорусі ЮНІСЕФ зараз нікуди не допускається. І фактично обмежений у своїх програмах”, – каже Дмитро Лубінець.

Найбільш вразливою категорією дітей, яких вивозять із окупованих територій на “перевиховання” в табори білорусі – діти-сироти.

Те, що це відбувається, не приховують у пропагандистських сюжетах білоруського телебачення. Наприклад, в одному з таких повідомляли про 10 дітей з докучаєвського дитбудинку сімейного типу.

Відслідкувати долю таких дітей – і взагалі факт їхнього повернення або неповернення в Україну (чи принаймні на окуповані росією українські території) – непросто. І ось приклад. Попри зусилля журналістів двох редакцій, Радіо Свобода не вдалося встановити місцеперебування і долю Олександра Мариніна з Маріуполя після того, як він побував у таборі “Колос” у листопаді 2023-го.

Як зупинити вивезення українських дітей?

Вивезення дітей у білорусь, швидше за все, продовжиться. Наприкінці січня 2024-го білоруський провладний діяч-паралімпієць Олексій Талай анонсував розширення географії діяльності свого фонду: в білорусь обіцяють привезти дітей уже з новоокупованих районів Херсонщини. Чи всі діти повернуться – питання.

“Україна має перемогти. Крапка. Ми можемо припинити кожну дію в сторону українських дітей тільки перемогою. Іншого виходу немає. Ми робимо все, аби притягнути росію, і не лише росію, до відповідальності. Кожен, хто відповідальний, хто брав участь в злочинах проти українських дітей, має понести покарання”, – каже уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Інший важливий аспект – особиста роль Олександра Лукашенка у цих процесах: адже він і підтверджує сам факт переміщення дітей до білорусі, і публічно підтримує такі дії.

Однак, на відміну від президента рф путіна, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі досі не видав ордер на його арешт.

Раніше “Флот 2017” писав, що російські терористи продовжують викрадати українських дітей та незаконно вивозити їх на територію рф. Для викрадення вони використовують щонайменше шість сценаріїв.

Також повідомлялося, що співробітники Служби безпеки затримали на прикордонному пункті пропуску “Краківець” ексчиновницю з Херсона. Жінка допомагала росіянам в окупованому місті, зокрема в незаконній депортації українських дітей до рф. Зловмисниця звинувачується у пособництві державі-агресору.

Новини

The Telegraph: Третя світова війна почалася, але Захід не хоче цього визнати

Фактично у світі вже зараз почалася Третя світова війна. Російське вторгнення в Україну –...

Вербування мігрантів: росія обманом заманює іноземців на війну – британська розвідка

Росія продовжує активно вербувати іноземців для війни проти України. Триває реклама щодо вступу до...

Керувала окупаційною “філією роспошти”: затримано колаборантку

В Харківській області Служба безпеки затримала колаборантку, яка працювала в окупаційній "адміністрації" рф під...

Ізраїль найближчим часом визначиться із відповіддю на іранську атаку

Представники ізраїльської армії представили "широкий діапазон варіантів" відповіді на ракетний удар з боку Ірану. Про...

Більше новин