На головнуРозслідуванняКрадене українське зерно вивозять до Ізраїля, Лівії та Туреччини: журналісти встановили, хто...

Крадене українське зерно вивозять до Ізраїля, Лівії та Туреччини: журналісти встановили, хто його купує

Крим окупований росією

Російські терористи створили на окупованих територіях України “державну компанію”, яка тільки за 2023 рік вкрала та вивезла за кордон майже 212 тисяч українського зерна вартістю 46 млн доларів США. Зерно вивозиться у Туреччину, Лівію та Ізраїль, причому за активної участі компаній з Європи.

Про це пише NGL.media.

Видання проаналізувало російські експортні дані; хоча воні дуже неповні, дещо встановити на їхній основі вдається.

“Звісно, аналіз такої сірої торгівлі має свої обмеження, тому це далеко не вичерпні дані. Ми можемо стверджувати саме про такий обсяг завдяки даним митних декларацій, де експортером чи декларантом є російський “Государственный зерновой оператор” (ГЗО) – основний експортер збіжжя з окупованих територій”, – сказано у матеріалі.

Терористи створили ГЗО у травні 2022 року, менше ніж через три місяці після початку вторгнення. До створення “держкомпанії” причетний зрадник України Євген Баліцький, гауляйтер окупованої частини Запорізької області. ГЗО захопила більшість угідь, зернокомплексів та сільськогосподарської техніки на окупованій частині Запорізької області. В самій росії ГЗО зареєстрували тільки у грудні 2022 – фактично, весь цей час “держкомпанія” діяла нелегально навіть за законодавством рф.

На початку 2023 року компанія потрапила під санкції США, потім під українські та британські санкції. Обмеження крадії обходять традиційно – через численні фірми-прокладки. Наприклад, зі 212 тисяч тонн зерна, вкрадених у 2023 році, ГЗО вивезла 67 тисяч тонн через російські непідсанкційні компанії-прокладки, де крадії вказані декларантами – “Агрогруп”, “Самсон”, “Тезорі Делла Терра”, “Глобал Трейд” та “Женіді Груп”. В деяких випадках через ці компанії зерно не тільки вивозять, но й продають.

“Саме з цими компаніями міжнародні покупці укладають договори про закупівлю збіжжя, що дає їм можливість надалі стверджувати, що безпосередньо у ГЗО вони нічого не купували. Використовуючи посередників, ГЗО додатково маскує українське походження зерна”, – пишуть журналісти.

Крадене зерно ГЗО відвантажує у порту “Кавказ”, який розташований у Керченській протоці. Юридично це територія Росії (Краснодарський край), тому це дає можливість підробляти документи, вказуючи, що країна походження – нібито росія. Проте частину зерна ГЗО змушена відвантажувати через окуповані українські порти у Бердянську чи Маріуполі.

Найбільше за все заплямована у придбанні краденого зерна турецька компанія Trans World Agro Tarim Ihracat Ithalat Limited Sirketi (Trans World Agro). У 2023 році вона купила у ГЗО 134 тисячі тонн збіжжя. Її створив ізраїльтянин Леон Мейс, а директором значився громадянин України Леонід Пашковський.

“Після того, як діяльністю Trans World Agro почали цікавитися медіа, прізвища Пашковського і Мейса зникли з установчих документів компанії. Замість них у грудні 2023 року новим власником і заодно директором став ще один українець – 63-річний Дмитро Лисканіч, моряк з Херсона”, – сказано у статті.

Пашковському 64 роки, у 1998 році він став нардепом, вигравши вибори до Верховної Ради від херсонського виборчого округу №184. На той момент він очолював правління акціонерного товариства “Національна газова компанія”. В Раді нічим не запам’ятався, на наступний термін не пішов. В березні 2022 року Пашковський втік з України через угорський кордон та відтоді не повертався.

Ще дві іноземні компанії, які максимально заплямувалися скупкою краденого зерна – Daliland Alliance Ltd, зареєстрована на Маршалових островах, її власники поки що невідомі; та швейцарська компанія Vivalon AG. Доречі, її причетністю до крадіжок зерна з України вже зацікавила найвпливовішу швейцарську газету Neue Zürcher Zeitung.

Керівники ГЗО Нікіта Бусел та Алєксєй Джуркін в Україні проходять обвинуваченими у провадженні, відкритому згідно ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни).

Нагадаємо, правозахисна міжнародна група Global Rights Compliance встановила, що росія активно готувалася до розкрадання зерна та заморювання голодом українське населення протягом декількох місяців до повномасштабного вторгнення в Україну.

Як уже повідомляв «Флот 2017», режим путіна вкрав і незаконно вивіз з окупованих українських територій близько 6 млн тонн пшениці, зібраної у 2022 році. Крадене зерно доставлялося морем до Сирії, Ірану та інших країн. Окрім крадіжки продовольства в Україні, росія блокує український експорт та руйнує інфраструктуру, а також шантажує світ продовольчою безпекою.

Також повідомлялося, що росія ракетними ударами по українських портах знищила сотні тисяч тонн зерна. Його вистачило б, щоб годувати понад 10 млн людей протягом року.

Новини

В Раді Європи готують проєкт угоди щодо трибуналу над Росією: подробиці

Рада Європи 30 квітня зробила важливий крок для підготовки спецтрибуналу над російським терористичним режимом....

Дамо, скільки зможемо: Остін прокоментував постачання ATACMS Україні

США нададуть Україні стільки зброї, скільки зможуть. Це також стосується тактичних ракет ATACMS, які...

ЗМІ: через українські атаки по НПЗ в Росії закінчилися запаси бензину

Українські удари по російським нафтопереробним заводам призвели до ефекту, який здається несподіваним – у...

Ісландія зобов’язалася підтримувати Україну до 2028 року: деталі

Ісландський парламент 29 квітня підтримав резолюцію про довгострокову підтримку України на період до 2028...

Більше новин