На головнуАналітикаЦарство "Нептуна": Україна бомбить Росію власними ракетами

Царство “Нептуна”: Україна бомбить Росію власними ракетами

Крим окупований росією

Протягом тижня, що минає, Сили оборони завдали удару по нафтовому терміналу ТОВ “Югнефтехимтранзит” у портовому містечку Чушка в Краснодарському краї. За висновками ISW, це було зроблено вітчизняними крилатими ракетами “Нептун”, спроєктованими для ураження наземних об’єктів. Це вже не перше використання вдосконаленого “Нептуна”. Зокрема, у ніч на 31 травня Сили оборони вдарили по нафтобазі у Краснодарському краї рф та поромній переправі порту “Кавказ” напроти Керченського півострова. Про особливості вдосконалених “Нептунів” розповідає “Флот 2017”.

Для ударів по російській нафтогазовій інфраструктурі українські військові використовують увесь спектр наявного озброєння – від ударних дронів вітчизняного виробництва до західних крилатих ракет повітряного базування Storm Shadow/SCALP-EG. На цьому тлі дуже цікавим виглядає використання нового варіанта вітчизняної протикорабельної ракети «Нептун», пристосованого для ударів по наземних цілях. Якщо удар по нафтовому сховищу в Азові в Ростовській області в ніч на 18 червня могло бути завдано дронами, то удар по терміналу з перевалки наливних нафтопродуктів та хімічних вантажів ТОВ «Югнефтехимтранзит» у селищі Чушка (порт “Кавказ”) Краснодарського краю однозначно пов’язують з роботою нового «Нептуна».

Горить термінал в порту “Кавказ”

І росіяни, і західні аналітики фіксували появу у Сил оборони України нових “Нептунів” ще у 2023 році. У січні 2024 року одна така ракета впала на узбережжі Азовського моря поблизу російського портового міста Таганрог. Тоді російськомовний телеграм-канал War History Weapons (@warhistoryalconafter) опублікував відео, яке дозволяє роздивитись деякі деталі.

Українська ракета Р-360 походить від ракети Х-35 радянських часів і дуже на неї схожа. Однак фрагменти ракети на відео, чітко показують, що її головне оперення має східчасту або «колінчасту» стріловидність, що є характерною рисою «Нептуна». Чотири головних кілі на Х-35 мають пряму стріловидність. Перші прототипи «Нептуна» були помічені з конфігурацією оперення, більш схожою на Х-35. Втім не очевидно, що це варіант для ударів по наземних цілях, оскільки на відео не можна побачити носову частину ракети, яка могла б дати додаткові підказки щодо цього.

Рештки “Нептуна” поблизу Таганрога

Базова протикорабельна версія «Нептун» використовує інерціальну навігаційну систему, щоб дістатися до визначеного району цілі, перш ніж перемикатися на активну радіолокаційну ГСН для наведення на ціль на кінцевій стадії польоту. За деякими даними варіант для ураження наземних цілей використовує комбінацію «інерціалки» із підтримкою GPS та наводиться на ціль за допомогою попередньо завантаженого зображення. Якщо ракета не може ідентифікувати ціль, тоді вона припиняє атаку.

Якщо це справді вдалось реалізувати, то це значний стрибок для української ракетної програми, оскільки ракети з такою системою наведення не можна заглушити за допомогою засобів радіоелектронної боротьби, їх дуже важко виявити на етапі кінцевої атаки, оскільки їхнє самонаведення пасивне за своєю природою.

Така система використовується в крилатих ракетах західного виробництва і називається DSMAC (Digital Scene Matching Area Correlator) або ATR (Automated Target Recognition). Наприклад, вона реалізована в Storm Shadow/SCALP-EG.

У своєму розвитку «Нептун» проходить такий же шлях, як і американська ракета SLAM (Stand-off Land Attack Missile) від AGM-84 Harpoon. До речі, протикорабельні ракети AGM-84 повітряного базування нині розглядаються як один з багатьох варіантів, який можуть використовувати українські F-16 і це може бути вкрай неприємним сюрпризом для залишків російського Чорноморського флоту.

Росіяни намагаються знайти варіанти протидії ракетам з DSMAC – нещодавно в інтернеті з’явились фото кораблів, які мають нове забарвлення. Вважається, що така схема допомагає змінити силует суден і є захистом від морських дронів. Але ймовірно є ще спеціальна фарба, яка не дозволяє ІЧ-датчику системи кінцевого наведення ракети ідентифікувати ціль. Зображення, які ідентифікуються датчиком, не збігатимуться із зображеннями, завантаженими в комп’ютер, а тому ракета не атакуватиме намічену ціль. До речі, покриття літаків автомобільною гумою та малювання силуетів-приманок на злітно-посадкових смугах авіабаз мають таку ж саму ціль.

Ще на етапі першого знайомства з новими протикорабельними ракетами «Нептун» офіційні особи заявляли, що дальність ураження морських цілей становить 280-300 кілометрів. Але останні події, а також неофіційна інформація дозволяє стверджувати, що варіант для ударів по наземних цілях (умовно «Нептун-Н») має радіус до 360 кілометрів. Це ставить Таганрог й більшу частину прилеглих районів у Ростовській області в зону досяжності українських ракет, розташованих, наприклад, на території Донецької області. І саме масовані удари по таких цілях ми й бачимо останніми тижнями, а це може свідчити, що така інформація відповідає дійсності.

Варто згадати, що у серпні 2023 року принаймні один ударний «Нептун» також був використаний для знищення російської зенітно-ракетної системи С-400 на окупованому Кримському півострові на такій же відстані від лінії фронту. Це було перше відоме використання цієї версії ракети. Повідомляється, що “Нептуни” цього типу також були використані для удару по авіабазі в Криму у вересні 2023 року.

Наслідки ударів “Нептунами” по навчальному центру ППО зсрф біля Єйська, де базувались оператори БПЛА Shahed

Раніше Україна неодноразово обстрілювала Таганрог, разом з тамтешньою авіабазою з літаками ДРЛВ А-50, але іншими ракетами. Принаймні в одному випадку була використана перероблена зенітна ракета комплексу С-200.

Попри те, що Р-360 «Нептун» може поки що й поступається західним ракетам, подальший розвиток його конструкції є доволі перспективним напрямком для підсилення можливостей українського війська.

Михайло Жирохов

Новини

Bloomberg: Пентагон заявив про блокування сотень незаконних Starlink у російських окупантів

Пентагону вдалося заблокувати сотні незаконно придбаних російськими терористами терміналів супутникового зв'язку Starlink, які терористи...

США, Ізраїль та Україна ведуть переговори про постачання Patriot: скільки систем можна отримати

США, Ізраїль та Україна ведуть переговори про передачу Україні систем протиповітряної оборони Patriot, які...

Росіяни вперше вдарили по Харкову бомбою ФАБ-500

Російські терористи вперше завдали по Харкову удару радянською авіаційною бомбою ФАБ-500, яка була споряджена...

НАБУ проводить обшуки у радника міністра оборони України: що відомо

Національне антикорупційне бюро проводить обшуки у колишнього заступника глави Офісу президента Кирила Тимошенка, який зараз...

Більше новин