На головнуНовиниПодіїУ Києві знесли храм-МАФ УПЦ поблизу Десятинної церкви

У Києві знесли храм-МАФ УПЦ поблизу Десятинної церкви

Крим окупований росією

У ніч на 17 травня в Києві на території Національного музею історії України демонтували незаконну каплицю УПЦ, зведену поблизу Десятинної церкви. На цій території планують продовжити археологічні дослідження. Частину коштів, які зібрали на знесення релігійного об’єкта, передадуть на підтримку ЗСУ.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з брифінгу на території Національного музею історії України.

Про демонтаж “церкви-МАФу” УПЦ стало відомо зранку з повідомлення музею у Facebook.

“16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового рішення про демонтаж незаконної споруди, яка у різних формах проіснувала на території Національного музею історії України з 2006 по 2024 рік”, — зазначалося в дописі.

Представники музею нагадали, що “церква-МАФ” була незаконно споруджена на землях, власником яких є держава. На території Старокиївської гори та музею колись були язичницькі поховання, князівські палаци й Десятинна церква. Крім того, релігійна споруда була зведена в буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська Лавра”.

“Уся діяльність, яка має відбуватися на території музею, має бути винятково пам’яткоохоронна”, – на цьому наголосив на брифінгу з приводу демонтажу церковної споруди гендиректор Національного музею історії України, доктор історичних наук Федір Андрощук.

Територію Національного історичного музею він називає “українським Капітолієм”, де розташовані землі особливої історичної та культурної цінності.

“Це, власне, ті землі, на яких виникла Русь, як ми знаємо, і на яких виникли особливі знакові пам’ятки, і навколо яких формувалася історична пам’ять, яка потім була записана в літописах. І тому музей є закономірним продовжувачем і зберігачем цих традицій, і це регулюється законом”, — зауважив гендиректор закладу.

За його словами, знесення незаконно збудованої споруди відбулося, оскільки музей прагне забезпечити максимальний доступ громадян до спільного місця пам’яті. Перешкоди для цього усували законним шляхом, боротьба тривала близько 17 років.

Музей має намір використовувати звільнену ділянку для проведення просвітницьких заходів для дорослих і дітей на тему історії України давніх та сучасних часів.

Також у майбутньому плануються археологічні дослідження ділянок Старокиївської гори, які досі не були вивчені, з метою створення нових експозиційних об’єктів, зазначив Федір Андрощук.

“Рішення суду (про звільнення само зайнятої території Нацмузею історії — “Флот 2017”) не тільки винесене іменем України, а й виконане іменем України”, — каже адвокатка, завідувачка філії скарбниці Національного музею історії України, Наталія Панченко.

“Часто рішення виносяться і не виконується роками-десятиліттями.Тут воно було виконано за пів року. І за це ми дякуємо саме громадянському суспільству”, — зауважила юристка.

Також, за її словами, знесення храму відбулося професійно, “майже, як військова операція”. Правоохоронці забезпечили держвиконавцям і будівельникам виконання судового рішення.

“У багатьох постах вірян на їхніх спеціалізованих сайтах казали, що там автобуси з військовими. Військових не було. Це була Національна поліція України”, — зауважила адвокатка.

Вона також пояснила, що знайти підрядника для виконання демонтажних робіт вдалося після благодійного збору.

2266 людей задонатили кошти, збір був закритий за 16 годин. Деякі жертвували 10-20 копійок, але таких внесків було дуже багато. Середній донат був 100-200 грн.

“Люди чітко висловили своє ставлення до цієї ситуації й надали допомогу музею і виконавчій службі”, — сказала Наталія Панченко.

Загалом зібрали 870 тисяч гривень. Частину коштів музейники витратили на закупівлю паркану і банерів, які встановлять на місці знесеної каплиці на час археологічних досліджень. Ще частину суми перерахують підряднику. Компанія заявила, що не планує брати з музею гроші, каже Наталія Панченко. Вирішили, що після того, як підрядник сплатить із цих коштів податки, решту зібраної суми перерахують на потреби ЗСУ.

Повний фінансовий звіт щодо використання благодійних пожертв, які збирали на демонтаж храму-МАФу, буде оприлюднений, коли завершаться усі платежі, запевнила представниця музею.

Нагадаємо, у квітні 2024 року у заступника голови синодального відділу зовнішніх церковних зав’язок УПЦ МП протоієрея Миколи Данилевича відбувалися обшуки. Клірик відомий проросійською позицією та є противником томоса ПЦУ.

Як вже писав “Флот 2017”, окупаційний протоієрей Сімферопольської та Кримської єпархії УПЦ московського патріархату обвинувачується у пособництві росії. Прокуратура АР Крим та Севастополя направила матеріали у суд. Зловмиснику у рясі загрожує до 12 років ув’язнення.

Новини

50 мільярдів для України: країни ЄС нададуть більшу частину коштів

Країни Європейського Союзу планують надати до 60% необхідних коштів для кредиту Україні, який складає...

В Словаччині хочуть судитися з минулим урядом через передачу Україні МіГ-29

Словацький уряд вважає актом державної зради дії минулого проукраїнського уряду, який передавав Україні військову...

Коли планується провести другий Саміт миру: в ОПУ відповіли

Україна планує провести другий Саміт миру до кінця 2024 року. Процес затягувати ніхто не...

Зеленський здійснив кадрові перестановки в УДО: що відомо

Президент України Володимир Зеленський провів кадрові зміни в Управлінні державної охорони (УДО), призначивши туди...

Більше новин