На головнуНовиниПодіїВтекти від війни: кількість російських дезертирів зросла в 10 разів

Втекти від війни: кількість російських дезертирів зросла в 10 разів

Крим окупований росією

В росії з 2023 по 2024 рік вдесятеро зросла кількість охочих дезертувати з лав окупаційної армії, яка воює в Україні. Якщо у січні 2023 року до проєкту “Идите лесом”, який допомагає росіянам уникнути участі у війні, звернулися 28 дезертирів, то у січні 2024-го — 284 особи, або на 914,3% більше.

Про це пише The Moscow Times.

Зазначається, що дезертири склали 36% від усієї кількості тих, хто звернувся до “Идите лесом” минулого місяця. З них 30% були мобілізованими, 50% – контрактниками, які підписали контракт вже після початку війни, та 10% – контрактниками, які поповнили армію до 24 лютого 2022 року. Ще 10% припало на решту.

Правозахисники наголошують, що контрактники не завжди є добровольцями, які зазнали пропаганди та вербування. Частина з них — це “срочники”, яких насильно перевели на контракт.

Військові заявляють про бажання дезертувати та звертаються за допомогою, оскільки вони “надивилися жахів на війні, побачили ставлення до людей як до витратного матеріалу та гарматного м’яса, зрозуміли, що вони воюють не проти “фашистів”, що те, що їм говорили по телевізору — брехня”, зазначають у “Идите лесом”.

Підкреслюється багато дезертирів ще до служби мали непризовні хвороби. А деякі з них отримали осколкові поранення та каліцтва, але їх лікували знеболюючим, щоб швидше відправити людину назад на фронт.

Крім того, прохання допомогти тікати з фронту надходять від дружин, родичів та друзів мобілізованих.

“Вочевідь, на зростання кількості дезертирів впливає також те, що з моменту оголошення мобілізації минуло майже півтора року, у військах немає жодної ротації, і багато хто, ні на що не сподіваючись, вибирає дезертувати”, — зазначили правозахисники.

За даними активістів, з квітня по грудень 2023 року було проконсультовано понад 1 тис. військовослужбовців, які намагалися дезертирувати. З них більше половини звернулися по допомогу восени.

А за інформацією “Медіазони”, з вересня 2022-го по вересень 2023-го до військових судів надійшла 4 121 справа про самовільне залишення місця служби, у 3470 справах винесені вироки, в переважній більшості ті, хто втік, отримали умовні.

Проте умовні терміни за спробу залишити частину від участі у війні не рятують. Засудженого умовно можуть відправити на фронт, а умовний термін будь-якої миті можуть змінити на реальний, що дозволяє командирам тримати невдалих дезертирів під контролем.

Втекти за кордон — це один із небагатьох способів гарантовано не повернутися на фронт. Але більшість військовослужбовців не мають закордонних паспортів: у червні президент РФ Володимир Путін підписав поправки до закону про порядок виїзду та в’їзду в країну, згідно з якими чоловіки зобов’язані здати закордонні паспорти протягом 5 днів після отримання повістки.

Новини

Росіяни почали виводити пошарпані підрозділи з-під Вовчанська

Російські терористи почали відводити з напрямку наступу на Вовчанськ у Харківській області деякі підрозділи...

Росіяни не потрібні: в США закривають російський візовий центр

В США закривають російський візовий центр, оскільки на думку Вашингтона, у ньому більше немає...

Російські окупанти знову вдарили КАБами по Харкову: є загиблі та поранені (фото, відео)

Російські терористи 22 червня ударили по Харкову керованими авіабомбами. Удар прийшовся на житлову забудову,...

Чому Путін верещить про ядерну зброю: в ISW дали відповідь

Російський диктатор володимир путін вдався до чергової спроби ядерного шантажу, щоб перешкодити подальшій підтримці...

Більше новин