На головнуАналітикаБензиновий геноцид: до чого призведуть удари по російськім НПЗ

Бензиновий геноцид: до чого призведуть удари по російськім НПЗ

Крим окупований росією

В неділю, 24 березня, в росії зупинив роботу Новокуйбишевський НПЗ у Самарській області, який зазнав атаки безпілотниками у ніч проти 23 березня. Зазначається, що майже всі НПЗ, які розташовані на європейській частині рф були уражені українськими далекобійними БПЛА. Наскільки такі дії можуть бути шкідливими для російської економіки, з’ясовував «Флот 2017».

Тактика масованих ударів по російськім НПЗ буда взята на озброєння Силами оборони України на початку 2024 року. Станом на 19 березня найбільш масовим був удар у ніч проти 13 березня, коли Служба безпеки України атакувала дронами три заводи: в Рязані, Кстово Нижньогородської області та Кірішах Ленінградської області. А всього за офіційними даними СБУ, за останній час було успішно уражено вже 12 нафтопереробних заводів (НПЗ) у росії.

Крім того, в понеділок, 25 березня, ЗМІ опублікували цікаву інфографіку, яка свідчить, що внаслідок ударів БПЛА було уражено практично всі НПЗ, які знаходяться на європейській частині рф у радіусі 1000 від України (вважається, що саме на таку відстань можуть летіти українські далекобійні БПЛА).

Найсвіжішим випадком є влучання по Новокуйбишевському НПЗ, у ніч проти 23 березня. Вже у неділю, 24 березня, цей завод призупинив роботу, оскільки атака пошкодила установку АВТ-4, що відповідає за первинне перероблення нафти. Це призвело до зупинки виробничого циклу на заводі. Удари по установках, які здійснюють первинне перероблення нафти є характерною рисою всіх атак по російськім НПЗ.

Чому саме так? По-перше, варто зазначити, що переробне підприємство – технологічно складний об’єкт. Обладнання у кожного унікальне і що найважливіше – зроблено на Заході. Зараз рф знаходиться під жорсткими санкціями, а тому такий високотехнологічний товар не можна закупити через «сірий» імпорт. Та й Північна Корея з Іраном не допоможуть через власну технологічну відсталість. Тому кожне вдале влучання виводить з ладу завод надовго.

Примітно, що такі влучання мають бути дуже точними. Але, як можна побачити на відео з Новокуйбишевська, з точністю українські безпілотники проблем не мають.

По-друге, показово, що удари наносяться переважно по НПЗ, які спеціалізуються на виробництві бензину. Зокрема, по Нижньогородському НПЗ, який виробляє близько 10% всього бензину в Росії. Це зумовлено тим, що у росії на рік випускається вдвічі більше дизпалива, ніж споживається всередині країни, тобто 50% йде на експорт. Проте 90% від виробленого обсягу бензину постачається на внутрішній ринок й лише 10% на експорт. При цьому вже згаданий Нижньогородський НПЗ ще з грудня 2023 року знаходиться в ремонті. Виходить, що вже зараз росіянці виробляють приблизно стільки бензину, скільки споживають. Не випадково уряд рф запровадив заборону експорту бензину (з 1 березня на шість місяців), але не дизеля, щоб експорт бензину не призвів до дефіциту пального.

Удари безпілотниками мають вибити переробні потужності, аби створити дефіцит саме на ринку бензину. Своєю чергою, дефіцит бензину має викликати зростання вартості, а значить підвищить невдоволення людей та теоретично може призвести до соціальної дестабілізації. Бо бензин – це паливо саме для цивільних авто.

Поки що шкода для російських НПЗ не є критичною – так, за різними оцінками станом на середину березня 2024 року загальне перероблення пошкоджених безпілотниками НПЗ становить лише 12-20 мільйонів тонн на рік, хоче внутрішнє споживання РФ складає 130 мільйонів тонн нафтопродуктів (щоправда, це і бензин, і мазут).

Російський уряд має важелі, щоб загальмувати зростання цін на заправках. Перш за все, це зменшення податкового тиску на виробників, бо, як відомо, податки та збори значною мірою формують ціни на бензин. Крім того, росіянські експерти в енергетичній галузі зараз розповідають, що у випадку фізичного дефіциту бензину росія може організувати постачання з білоруських НПЗ, які зараз завантажені не повністю. Проте навіть в цьому випадку зросте вартість логістики, що вимагатиме запровадження фінансових компенсацій, а значить знову таки призведе до зменшення надходжень до росіянського бюджету.

Попри всі зусилля уряду рф, ціна бензину на внутрішньому ринку росії вже зросла у півтора раза. Це без урахування наслідків останніх ударів. А на тлі посівної кампанії, що наближається, а також курортного сезону (після фактичного закриття кордонів і падіння доходів майже єдиним видом туризму у рф став внутрішній на автівці) це може мати серйозні наслідки. І, можливо, незабаром у країні, що козиряє бездонними покладами нафти, утворюватимуться кілометрові черги на автозаправках.

Звісно, про повне знищення чи зупинення нафтопереробної галузі рф мова не йде. Проте, на думку багатьох експертів галузі, якщо Україна своїми ударами зможе зупинити 50% обсягів перероблення нафти росії, це матиме для неї досить відчутні наслідки.

Михайло Жирохов

Новини

Понад 1100 “двохсотих” та шість танків: нові втрати окупантів

Загальні втрати російських окупаційних військ у живій силі на ранок 27 квітня вже перевищили...

Вдарили по об’єктах енергетики та лікарні: наслідки російської атаки по Україні

Російські терористи під час масованої ракетної атаки у ніч проти 27 квітня завдали удари...

Нафтозавод та аеродром: у Краснодарському краї РФ вночі гриміли вибухи (відео)

Вночі 27 квітня українські безпілотники атакували Краснодарський край в Росії. Внаслідок численних прильотів були...

Понад 30 ракет різного типу: росія масово атакувала Україну

У ніч на 27 квітня російські терористичні війська атакували Україну 34 ракетами. Для комбінованого...

Більше новин