На головнуАналітикаДопомога США Україні: спростовуємо основні фейки та російські наративи

Допомога США Україні: спростовуємо основні фейки та російські наративи

Крим окупований росією

На цьому тижні Сенат США має розпочати розгляд законопроєктів про надання допомоги Ізраїлю та Україні. Про це заявив лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер. Нагадаємо, президент США Джо Байден попросив Конгрес схвалити 106 мільярдів доларів на національну безпеку, зокрема 61 млрд на допомогу Україні. Оптимізм стосовно ухвалення вкрай необхідного для України фінансування висловлює спікер Палати представників США, республіканець Майк Джонсон, котрого вважали противником надання допомоги Україні. Проте фінансування Україні та Ізраїлю залежить від підтримки пункту щодо забезпечення безпеки американських кордонів.   

В політичних колах США розуміють, що перемога росії в російсько-українській війні дозволить підсилитись «вісі зла» рф – Китай – Іран і таким чином послабить позиції США та їх союзників по всьому світу. Проте на цьому фоні в українських й особливо у світових ЗМІ (з подачі проплачених рф журналістів) існує величезна кількість міфів та фейків навколо американської допомоги та взагалі ролі США в російсько-українській війні. Частина з них спрямована виключно на американських платників податків. «Флот 2017» розписує основні фейки щодо допомоги Україні та наводить факти, які їх спростовують.

Твердження №1. США руками України ведуть проксі-війну проти росії

Факт. Загальновідоме визначення проксі-війни — це війна, яка «ведеться державами, які діють за підбурюванням або від імені інших держав». США ніколи не підбурювали українців воювати та діяти від їхнього імені. Вашингтон лише задовольняє прохання українців про зброю та допомогу, оскільки вони ведуть війну за національне виживання. Це росія вдерлася до України, а не навпаки. Якщо росія припинить воювати, війна закінчиться. Якщо Україна припинить воювати, то Україна як незалежна держава закінчиться.

Твердження №2. Американська допомога не є ефективною через корупцію в Україні.

Факт. Вже навесні 2022 року уряд США створив Міжвідомчу робочу групу з нагляду за Україною, куди увійшли понад 160 посадовців з 20 федеральних наглядових відомств. Їх завдання – моніторинг американської допомоги Україні. Станом на осінь 2023 року Конгрес виділив $50 мільйонів генеральним інспекторам Міністерства оборони, Державного департаменту та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) для посилення нагляду через робочу групу. За словами представників агентства, це дозволить збільшити кількість перевірок та розслідувань, які охоплюють іноземну допомогу, управління та оперативну діяльність.

За цей час Група підготувала десятків звітів, і ще десятки перебувають у процесі роботи. За даними робочої групи, «розслідування, пов’язані з підзвітністю України, поки що не підтвердили значних розтрат, шахрайства чи зловживань».

Твердження №3. США надали більше допомоги Україні, ніж Європа

Факт: Європа витратила на допомогу Україні більше, ніж США. Згідно з даними моніторингу допомоги Україні, який проводить Кільський інститут світової економіки, загальний обсяг зобов’язань Європи щодо надання допомоги Україні більш ніж удвічі перевищує обсяг допомоги США, якщо врахувати всі види допомоги (військову, економічну, гуманітарну та допомогу біженцям). А якщо дивитись у відсотках від ВВП, то  диспропорція ще більша.

Розподіл допомоги Україні від союзників станом на кінець травня 2023 року

Твердження №4. Допомога Україні зменшує військові спроможності США з огляду на можливий конфлікт навколо Тайваню

Факт. Саме це твердження дуже активно розкручується в США на фоні передвиборчої кампанії. Проте, якщо проаналізувати військову допомогу, то стане зрозуміло, що це не так. Зокрема американці передають Україні ракети GMLRS для РСЗВ HIMARS, протирадіолокаційні ракети класу «повітря-поверхня» AGM-88 HARM, а також ракети-перехоплювачі AIM-7 та AIM-9M, які не мають відношення до можливої боротьби в Індо-Тихоокеанському регіоні. 10 000 ПТРК Javelin  або 2000 ПЗРК Stinger, які США передали Україні, у будь-якому випадку не будуть визначальним фактором у тому, чи зможуть США стримати китайське вторгнення на Тайвань. Головною зброєю Америки у гіпотетичному конфлікті проти Китаю будуть торпеди, ударні ракети AGM-158 JASSM і AGM-158C LRASM, морські міни та крилаті ракети «Томагавк». Нічого з цього Україні не надавалось.

Твердження №5. Війна в Європі не впливає на економіку США, а значить не потрібно вкладати гроші в Україну

Факт: Європейська стабільність, яку росія намагається підірвати, суттєво впливає на американську економіку. На Північну Америку і Європу припадає приблизно 48% світової економіки, а Європа є найбільшим джерелом іноземних інвестицій для США. Так, у 2021 році на Європу припадало $3,19 трильйона із загальних $4,98 трильйона іноземних капіталовкладень у США, або близько 64%. США та Європа є найбільшими експортними ринками один для одного. А допомога Україні допомагає зберегти цю стабільність.

Твердження №6. Війна в Україні не зачіпає стабільність в інших частинах світу, а тому американську допомогу краще сфокусувати на інших країнах-союзниках

Факт. Іран та Північна Корея допомагають росії в її агресії. Як показали події в Ізраїлі, росія підтримує терористів ХАМАС. Той же Іран надав росії близько 2000 ударних дронів для використання у війні проти України. Одночасно Москва та Тегеран реалізують домовленості про розгортання виробництва ударних дронів на території рф. Тим часом Іран та його маріонетки використовують такі самі дрони для погроз Ізраїлю і нападів на американські війська на Близькому Сході. Та ж Північна Корея доставила до росії за деякими даними понад мільйон артилерійських снарядів для використання в війні проти України. Тому війна в Україні має суттєвий вплив на стабільність в різних частинах світу.

Твердження №7. Щоб закінчити війну найшвидше США потрібно зосередитись тільки на невійськовій допомозі Україні

Факт: Деякі американські політики пропонують надавати лише один вид допомоги як компроміс з тими, хто не хоче надавати Україні жодної допомоги. Однак така пропозиція є півмірою та може призвести до невтішних результатів. На сьогодні Сили Оборони України — не єдиний актор, який захищає Україну від росії. Як показують невибіркові обстріли цивільного населення балістичними ракетами та іранськими безпілотниками, все українське суспільство перебуває у стані війни.

За перший рік російського вторгнення було знищено майже 30% української економіки. Попри це, український уряд та основні державні служби (правоохоронні органи та служби швидкого реагування, дипломати, працівники комунальних служб тощо) повинні функціонувати належним чином, щоб країна могла існувати в стані тотальної війни.

Підтримка з боку США має бути широкою за обсягом. Ті, хто закликають США надавати лише військову підтримку, не бачать ширшої картини в Україні.

Твердження №8. Допомога США Україні коштувала 900 доларів на американську родину, а новий запропонований пакет допомоги додає ще «понад 1000 доларів» до податкового тягаря «кожної сім’ї з чотирьох осіб в Америці».

Факт: Ці цифри часто використовуються, щоб переконати американців у тому, що вони несуть непотрібний фінансовий тягар, допомагаючи Україні на тлі економічних труднощів і високої інфляції у себе вдома. Ці цифри вводять в оману, оскільки федеральний прибутковий податок стягується з домогосподарств нерівномірно. Так, у 2020 році 1% найбільших платників податків сплатили 42,3% всього федерального прибуткового податку.

Михайло Жирохов

Новини

Співробітників ТЦК почнуть карати за порушення прав людини: що відомо

Співробітникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки під час мобілізаційних заходів суворо заборонено порушувати...

Уряд затвердив доплату військовим за участь у бойових діях: але є нюанс

В Україні затвердили додаткові виплати українським військовим за участь у бойових діях. Серед них...

Яка ситуація у ЗСУ з боєприпасами для Patriot та IRIS-T: у Повітряних силах дали відповідь

Повітряні сили України мають деякі запаси ракет для систем протиповітряної оборони Patriot та IRIS-T. Тому...

Уряд України підтримав створення Сил безпілотних систем: коли почнеться реалізація

Кабінет міністрів України підтримав проєкт указу президента Володимира Зеленського про створення окремого роду військ...

Більше новин