На головнуАналітикаПерерваний політ: як росіяни по Києву "Циркон" пускали

Перерваний політ: як росіяни по Києву “Циркон” пускали

Крим окупований росією

Спеціалісти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ), за результатами низки експертиз, підтвердили, що росіяни 7 лютого намагалися вдарити по Києву ракетою 3М22 “Циркон”. Ця протикорабельна ракета здатна розвивати гіперзвукову швидкість та називалася росіянами такою, якою майже неможливо збити. Проте політ цієї ракети був перерваний саме над столицею. «Флот 2017» зібрав інформацію про ракету «Циркон», яку ворог вважав своїм черговим «вундерваффе».

Читайте також: Підтверджено: терористи намагалися бити по Києву ракетою “Циркон”

Під час чергової масованої ракетної атаки 7 лютого, росіяни можливо випустили по Києву дві ракети «Циркон». Ймовірніше вони були перехоплені ЗРК Patriot. В цей же день в столиці вдалося знайти залишки принаймні однієї такої ракети. “За попередньою інформацією, дійсно маємо факт використання ракети 3М22 “Циркон”. Про це свідчить маркування на частинах та уламках, ідентифікація вузлів і деталей, особливості відповідного типу зброї”, – повідомив директор КНДІСЕ Олександр Рувін.

Рувін підкреслив, що знайдені елементи характерні саме для “Циркона”. Вони мають відповідне маркування 3Л22, 3В22 тощо. Маркування болтів – “26”, а виготовлена ракета була у кінці 2023 – на початку 2024 року.

Протикорабельна ракета 3M22 «Циркон», хоча й вважається новітньою російською розробкою, проте має коріння в СРСР. Фактично вона є глибоко модернізованою версією радянської протикорабельної ракети П-800 «Онікс». Але навіть тут росіяни не стали «піонерами», бо ще у 2009 році індійці, використовуючи можливості російських підприємств оборонної промисловості, створили універсальну надзвукову ракету «БраМос» (названа на честь річок Брахмапутра та Москва) – фактично варіант експортного «Онікса» («Яхонт»). Ракета викликала великий інтерес як в Індії, так і за її межами. Нині її авіаційний варіант знаходиться на озброєнні низки країн, а корабельний – на озброєнні ВМС Індії.

Практично відразу з’явилася інформація про розробку гіперзвукового варіанта «БраМос-2». Збирання ракет здійснюється на потужностях BrahMos Aerospace в Хайдарабаді, а також на ВАТ «ПО «Стріла» в Оренбурзі. З великою ймовірністю саме ці роботи й були покладені в основу «Циркона», розробка якого почалася у 2011 році.

За даними російської преси, випробування «Циркона» розпочалися 17 березня 2016 року. 4 жовтня 2021 року телеканал «Звєзда» опублікував відео запуску цієї ракети з атомного підводного човна  «Сєвєродвінськ» у Баренцевому морі.

У травні 2022 року було здійснено успішний запуск ракети з фрегата «Адмірал Горшков» по цілі в Баренцевому морі, розташованої на заявленій відстані 1000 км. Відео або фото, що підтверджують успішність запуску, надано не було, демонструвався лише факт пуску.

21 серпня 2022 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив про прийняття «Циркона» на озброєння та початок його серійного виробництва. За даними інших джерел, офіційно ракета «Циркон» була прийнята на озброєння лише 4 січня 2023 року, разом зі входженням до складу Північного флоту фрегата «Адмірал Горшков», який є носієм ракет цього типу. Проте є інформація, що станом на 27 січня 2024 року цю ракету на озброєння ЗС рф ще не було прийнято.

На сьогодні світлини цієї ракети нема. Імовірно, «Циркон» – це двоступенева ракета, в якій перший ступінь обладнаний твердопаливним ракетним двигуном, а другий — прямотічним повітряно-реактивним. Розрахункова дальність польоту становить до 600 кілометрів, а швидкість — до 9 Махів.

Оскільки ракета повністю відповідає габаритам «Онікса», тому має підходити до пускових установок ракет «Калібр-НК». Проте існують серйозні проблеми, пов’язані, мабуть, з її невідповідністю озвученим характеристикам. Так, у 2020 році у рамках програми льотних випробувань «Циркона» було здійснено лише три пуски таких ракет: два — по цілям на морі та один — по наземній цілі. Судячи з відкритої інформації, всі пуски були здійснені з борту фрегата «Адмірал Горшков».

Невідповідність «Циркона» вказаним технічним параметрам, до речі, показала й експертиза уламків тієї ракети, що їх знайшли в Києві.

Є питання й щодо носіїв. За даними росіянських ЗМІ, основними носіями ракет «Циркон» є фрегати проєкту 22350, які можуть нести до 16 крилатих ракет «Калібр». Невідомо чи допрацьовувалась штатна пускова установка корабля для пусків «Циркона».

У грудні 2021 року державне інформаційне агентство ТАРС повідомляло, що ракети «Циркон» для підводних човнів планується поставити на озброєння ВМФ Росії у 2025 році, разом із першим штатним носієм — атомним підводним човном «Пєрмь» зміненої конструкції. Таким чином з’явилося непряме підтвердження того, що штатні ПУ 3С14 без модернізації не можуть розміщувати ракети «Циркон».

Тому якщо припустити, що новітня ракета реально запускалась по Києву, то виникає логічне питання – звідки. Адже три фрегати проєкту 22350 знаходяться у складі Північного флоту і не можуть бути присутніми в Чорному морі. Як і атомні підводні човни. Попри те, що 4 листопада 2022 року було заявлено про створення наземної пускової установки для гіперзвукових ракет «Циркон», питання з якої платформи протикорабельна ракета запускалася по Києву залишається відкритим. Зрозуміло лише одне: міф про чергову російську “вундерваффе” розвіяно. Ракета “Циркон”, так само як і “Кинджал” не виправдала очікувань.

Михайло Жирохов

Новини

Неправомочний та з ордером на арешт: Україна не визнає Путіна легітимним президентом РФ

У вівторок, 7 травня, заплановано проведення церемонії так званої "інавгурації" володимира путіна на посаду...

Удари по об’єктах Великобританії: РФ офіційно погрожує Лондону за допомогу Україні

У понеділок, 6 травня, міністерство закордонних справ рф викликало посла Великобританії Найджела Кейсі. Послу...

Продовження воєнного стану та мобілізації: Зеленський вніс до Ради законопроєкти

Сьогодні, 6 квітня, Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної ради законопроєкти щодо продовження...

Бої за Часів Яр: щоб зупинити ворога, ЗСУ знищили міст через канал

Іван Тимочко, голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ, військовослужбовець ЗСУ, зазначив, що противник зараз...

Більше новин