На головнуАналітикаРадянські запаси: які кораблі Україна могла б отримати для захисту "зернового коридору"

Радянські запаси: які кораблі Україна могла б отримати для захисту “зернового коридору”

Крим окупований росією

Президент Володимир Зеленський 25 листопада на конференції Grain from Ukraine заявив про домовленості з партнерами щодо отримання Україною військових кораблів для забезпечення безпеки цивільного судноплавства в українському «зерновому коридорі». «Флот 2017» розмірковує як такі домовленості теоретично можуть бути реалізовані.

Читайте також: Defense Express: які катери Україна може отримати для захисту “зернового коридору”

Таку заяву Володимир Зеленський зробив, відповідаючи на питання журналістів: «Ми домовилися з партнерами й будемо супроводжувати кораблі у морі, щоб гарантувати їхню безпеку. У нас вже є конкретні домовленості про отримання кораблів. Це питання близького майбутнього».

Найбільш прогнозований варіант – це передача кораблів зі складу ВМС Румунії або Болгарії в обмін на обіцянки передавання зі західних країн більш сучасних зразків. Варіант Туреччини не варто розглядати, зважаючи на тісні стосунки між Анкарою та Москвою, а також намагання Ердогана залишитись «над сутичкою», щоб реалізувати власні плани.

Що необхідно нашим військовим морякам, аби прикрити конвої комерційних судів від терористичних нападів росіян? Перш за все, це кораблі – мисливці за мінами або тральники та військові кораблі для забезпечення протиповітряної оборони.

Проаналізуємо можливості ВМФ Болгарії, так і Румунії, аби зрозуміти, що теоретично може бути передано в розпорядження ВМСУ.

Болгарські ВМФ зараз мають у своєму складі три фрегати типу Wielingen – «Дръзки», «Верни» та «Горди», які свого часу були передані Бельгією, а також фрегат «Смели» ще радянського проєкту 1159. Є також три корвети теж радянської побудови. Кораблі радянських часів (найновіший був переданий Софії в 1991 році) вже давно потребують заміни й лише відсутність коштів не дозволяє це зробити. Саме їх болгари могли б передати Україні.

Є у болгар і чотири тральники. З них більш-менш сучасний  лише один, бельгійської побудови. Інші – радянський мотлох, який на плаву з початку 1980-х років. На тих чи інших умовах ВМСУ могли б отримати хоча б пару з них для забезпечення цивільного судноплавства в Чорному морі. Тут потрібно сказати, що у наших моряків є два мисливці за мінами, які нам передали англійці ще до початку широкомасштабного російського вторгнення у 2022 році, проте нині вони знаходяться в Шотландії й можливості перекидання їх в ту ж Одесу досить примарні.

Не дуже потужними виглядають і румунські військово-морські сили. Вони мають в бойовому складі три фрегати (з яких два британські Type 22 з ЗРК Sea Wolf та ПКР Exocet), чотири корвети, радянського проєкту 1241. У нас таких було чотири – «Придніпров’я», «Кременчук», «Ужгород» та «Хмельницький», всі вони були втрачені внаслідок окупації Криму у 2014 році та чотири тральники місцевого виробництва, всі в строю з кінця 1980-х років. Чисто теоретично мова може йти про кораблі радянських зразків, але у будь-якому випадку підготовка корабельних екіпажів може зайняти кілька місяців. Чи є у нас такий час – питання відкрите.

Нагадаємо, що за ці два роки ми побачили досить багато обіцянок від наших союзників щодо передачі нам флоту. Так, у березні 2023 року за підсумками дводенного візиту міністра оборони Нідерландів Кайси Оллонгрен до України, Нідерланди пообіцяли передати Україні два тральниики 1980 років класу «Алкмаар». За словами тодішнього міністра оборони Олексія Рєзнікова, передачу кораблів планувалось здійснити до 2025 року, а українські моряки мали б почати тренування «найближчим часом».

Найбільш дієвим варіантом в нашому випадку було б введення в Чорне море тактичної групи ВМС НАТО під приводом забезпечення свободи цивільного судноплавства. Але цей варіант на жаль є малоймовірним на фоні напружених відносин між Туреччиною та НАТО та загального бажання з боку колективного Заходу «не провокувати Москву».

Михайло Жирохов

Новини

Підтримка ППО України: Бельгія надасть ракети та зробить вклад в німецьку ініціативу

Бельгія ухвалила рішення підтримати можливості української протиповітряної оборони. Міноборони Бельгії з власних запасів передасть...

Масовані удари по Україні: які ракети стала активніше використовувати Росія

Речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш заявив, що російські терористичні війська активізували використання ракет...

Дрони та ПЗРК: Австралія надасть Україні пакет допомоги

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Австралія у рамках коаліції безпілотників передасть Україні дрони...

Коаліція з повернення українських дітей: ще одна країна приєдналася до ініціативи

Омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець заявив про приєднання Японії до міжнародної коаліції для...

Більше новин