На головнуАналітикаРосія "хитає" Молдову: в ЗМІ оцінили ризики для країни

Росія “хитає” Молдову: в ЗМІ оцінили ризики для країни

Крим окупований росією

Російський терористичний режим продовжує “розхитувати” Молдову. Тепер із проханням про “допомогу” до росії звернувся ще один вкрай проросійський регіон Молдови – Гагаузія. Прохання озвучила голова автономії Євгенія Гуцул під час неанонсованого візиту до Москви з головою ради федерації росії Валентиною Матвієнко. Це свідчить про те, що Кремль вирішив підвищити ставки.

Про це пише “Дзеркало тижня”.

“І хоча путін у своєму щорічному зверненні до федеральних зборів не згадав ні про Придністров’я, ні про Молдову, очільник МЗС росії Сергій Лавров заговорив про “режим, який у Кишиневі вгніздився і який іде просто слід у слід стопами київського режиму, відкидаючи все російське, дискримінуючи російську мову в усіх сферах”, – зазначає автор.

Путін хоче відновити імперську росію – територіально, звісно. В цьому розрізі він дивиться на Молдову, як на “історично російську територію”. Мета Кремля – розхитати там владу так, щоб до керування країною дорвалися проросійські політики. Це дозволить запобігти приєднанню Молдови до Євросоюзу, перекрити транспортні шляхи в регіоні та створити новий осередок напруги – зокрема посилити загрозу на південних кордонах України.

“Досягнути своєї мети Кремль розраховує гібридними засобами: з огляду на географічні умови й ситуацію на російсько-українському фронті в Москви наразі немає потреби переходити до військової агресії. Для успішної роботи російських спецслужб із розхитування ситуації в країні є сприятливі передумови: Молдова зазнає серйозних економічних проблем, проросійські настрої тут сильні, а рейтинг проєвропейських партій падає”, – відзначає оглядач.

Восени в Молдові відбудуться вибори президента, виграє на них, скоріше за все, Мая Санду. Але Москву це не турбує – справжнє значення тут мають парламентські вибори, оскільки Молдова – парламентська республіка, де уряд призначає парламент і політикою теж займається саме парламент.

“На сьогодні рейтинг пропрезидентської партії нижчий за рейтинг Санду. І наступного року Молдова має шанс отримати проросійський парламент, який зможе заморозити будь-яке рішення глави держави”, — сказав у коментарі виданню заступник виконавчого директора Ради зовнішньої політики «Українська призма» Сергій Герасимчук.

Ризики тут очевидні, можна провести паралель з прозахідним президентом Ющенком та проросійським урядом під керуванням Януковича. Росіяни це теж розуміють, тому тиснуть на Молдову через Придністров’я та Гагаузію – регіони з проросійськими настроями.

Гагаузія, на відміну від Придністров’я, не окупована російськими терористами, але загроза від неї для Молдови навіть більша за “ПМР”. Якщо невизнану республіку явно контролюють росіяни й вона не може впливати на молдовську політику – то Гагаузія перебуває у складі держави та може впливати ізсередини. Кишинів поки що тримає загрозу під контролем, використовуючи політичні, економічні, контррозвідувальні та поліцейські методи: так, Гуцал не ввели до складу уряду, оскільки проти неї відкрито кримінальну справу. Хоча це порушення Конституції Молдови. Але це невелика ціна за недопущення до реальної влади людини, яка не просто проросійська, але й має тісні зв’язки з проросійським олігархом, корупціонером та терористом Іланом Шором, який втік за кордон.

“А восени минулого року парламент переклав на бюджет автономії обов’язок повертати ПДВ економічним агентам. Раніше податок повертали з держбюджету. (Такого заходу ужили й стосовно Придністров’я.) Це рішення Кишинева дуже звужувало фінансові можливості Комрата. Не дивно, що влада автономії протестувала. Й вона досягла успіху: цього тижня Конституційний суд Молдови визнав поправки до Податкового кодексу неконституційними”, – зазначає видання.

Ситуація у Гагаузії для влади складається не дуже: керівна партія Санду не має там взагалі ніяких позицій. При цьому росіяни ведуть в автономії масштабну пропаганду проти Санду, парламенту та вступу країни до ЄС. І хоча наразі сепаратизму в регіоні немає… Його можуть створити.

“Хоча в Гагаузії проросійські настрої сильні, проте сепаратизму немає. Але ситуацію в Гагаузії можуть різко розхитати диверсанти й провокатори, як це було 2014 року на Донбасі. Грошей і ресурсів у росіян вистачить, аби “допомогти” гагаузам вийти на вулицю. І це може налякати молдавське суспільство, яке з жахом спостерігає за війною росії проти України, й зіграти проти нинішнього проєвропейського уряду та президента”, – припустив Герасимчук.

Сценаріїв може бути багато. Від пропаганди російські терористи можуть перейти до накачування зброєю та представниками спецслужб двох регіонів. Додаткових регулярних військ росії там точно не буде – Україна цього не допустить. Але й того, що є зараз, достатньо, щоб в один не дуже добрий момент створити в Молдові ще один осередок дестабілізації.

“За словами голови Служби інформації та безпеки Молдови (СІБ) Александра Мустяце, 2023 року молдавська розвідка перехопила рекордний рівень активності російських спецслужб, і цього року спостерігаються нові плани дій із боку росії… У міру наближення президентських і парламентських виборів та референдуму про вступ країни до Євросоюзу ситуація в Молдові лише загострюватиметься. Росія, діючи дедалі агресивніше, постійно створюватиме нові кризи, перевіряючи готовність молдавської влади давати раду з ними й тестуючи готовність Кишинева жорстко реагувати на загрози”, – резюмує видання.

Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що російський терористичний режим планує ще одну “перемогу”, на цей раз за рахунок Молдови. Так звані “депутати” усіх рівнів в тимчасово окупованому російськими терористами Придністров’ї планують 28 лютого провести “з’їзд”, на якому будуть просити Москву приєднати Придністров’я до росії.

Але пізніше через розголос “влада” ніким не визнаної так званої “Придністровської Молдавської республіки” прийняла рішення звернутися до російського терористичного режиму за “захистом”. Причиною сепаратисти назвали “економічну блокаду з боку Молдови”. Про приєднання до росії мови не йде.

Новини

США заблокували постачання обладнання з Китаю для російських ЗПГ-проектів

Мінфін США ввів санкції щодо судновласників та спеціалізованих судно-важковозів, які перевозили з Китаю до...

Відбудова та євроінтеграція України: Польща визначилася з пріоритетами під час головування в ЄС

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що польське головування в Раді ЄС у першій половині...

Мирний саміт у Швейцарії: Офіс президента України підтвердив дати та місце його проведення

Офіс президента України підтвердив дати та місце проведення мирного саміту у Швейцарії. Він пройде 15-16 червня...

Росія змінила тактику повітряних ударів: у Повітряних силах зазначили нюанси

Речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш заявив, що росія наразі атакує більше балістичними ракетами...

Більше новин