На головнуАналітикаРубль в крутому піке: як інфляція душить росію

Рубль в крутому піке: як інфляція душить росію

Крим окупований росією

У понеділок, 9 жовтня, російський рубль здешевшав настільки, що його вартість поступалася одному американському центу. Така стрімка девальвація — не лише іміджева проблема режиму російського диктатора володимира путіна, а й сильний удар по економіці країни-окупанта рф. Про тенденції в російській економіці розповідає “Флот 2017”.

У понеділок вранці рубль став дешевшим за один цент США. Тобто приблизно за один долар можна було купити 102 рублі.

Хоча обмінний курс все ще коливається (станом на 12 жовтня курс дорівнює 97,54 руб. за один долар), російські економісти не мають ілюзій, що рубль продовжить слабшати найближчим часом. Це також прогнозує мінекономрозвитку окупантів.

“За прогнозами міністерства, середньорічний курс долара у 2023 році складе 85,2 рубля. У 2024 році він зросте до 90,1 рубля, у 2025 році — до 91,1 рубля, а у 2026 році — до 92,3 рубля”, –  пише російський “Форбс”.

Однак на цьому проблеми кремля, а відтак й російського диктатора володимира путіна не закінчуються. Треба ще знайти спосіб як закрити дедалі глибшу діру на ринку праці у рф.

Рубль втрачає не тільки відносно долара

Низький курс рубля у поєднанні з обмеженнями, які кремль запровадив після злочинного вторгнення в Україну, щоб зупинити втечу капіталу за кордон, викликають відтік економічних мігрантів з росії. Слід зазначити, що російська федерація є другою після США країною за кількістю іноземців.

Після розпаду СРСР росія приваблювала працівників із Середньої Азії. В основному це громадяни Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану, яких можна зустріти, приміром, на будівництві чи за кермом таксі. Однак росіянам не варто сподіватися, що так триватиме далі. Все зовсім навпаки й тенденції наростають.

“Зниження курсу рубля впливає на привабливість російського ринку праці”, – сказав The Moscow Times Бахром Ісламов, голова асоціації узбецької діаспори у москві. Він додав, що половина з 20 тисяч опитаних мігрантів з Узбекистану сказали, що вони розглядали можливість покинути росію, коли долар почав коштувати близько 100 рублів.

Російська валюта програє не тільки американській, а й іншим валютам. Приміром, з 2023 року курс рубля до киргизького сума (KGS) впав на 22%, до узбецького сума (UZS) на 18%, а до вірменського драма (AMD) і казахського тенге (KZT) на 25 %.

Робоча сила з росії йде

“Дешева і велика кількість робочої сили з Центральної Азії є джерелом життя для багатьох секторів російської економіки. Відтік буде різко відчутний по всій країні, поглиблюючи й без того болючу нестачу робочої сили в російській економіці”, — пише The Moscow Times.

Тим часом 42 % опитаних компаній у росії скаржаться на нестачу працівників. Тільки у будівельній галузі потрібно приблизно 200 тис. людей, щоб утримувати кількість працюючих у рф на стабільному рівні. Щоб не допустити галузевого краху, режим володимира путіна повинен щорічно залучати від 400 тис. до 1,1 млн мігрантів на рік, підрахували експерти Вищої школи економіки в москві.

Однак відповісти на питання, скільки іноземців працює у рф, непросто. Офіційно мігрантів у рф 3 мільйони, але ця кількість не включає тих, хто перебуває в країні нелегально, або тих, хто має російський паспорт. Останні повинні враховувати, що їх можуть мобілізувати на фронт в Україні. Війна – ще один фактор, який поглиблює кадрову прірву в росії.

Імпорт шкодить російській промисловості

Російські економісти звертають увагу, що росії потрібна сильна валюта, оскільки внутрішнє виробництво сильно залежить від сировини з-за кордону. Дефіцит імпортних компонентів залишається значною проблемою для підприємств країни-окупанта. Відрізати росію від передових технологій було однією з цілей санкцій, які Захід запровадив проти режиму путіна через вторгнення в Україну. У відповідь на обмеження російський диктатор почав шантажувати припиненням енергопостачання.

Однак цей план зірвався, оскільки Захід вирішив якнайшвидше відмовитися від російських енергоносіїв. Видобуток природного газу російським “газпромом” у першому півріччі 2023 року став найнижчим за всю історію компанії. Загалом це найменший видобуток з кінця 1970-х років, тобто від часів Брежнєва.

Читайте також: Санкції працюють: “Газпром” визнав рекордний обвал видобутку

Росію з’їдає інфляція

Дешевий рубль та дорогий імпорт є тою гримучою сумішшю, яка призводить до зростання інфляції в росії. Офіційно кремль оцінив інфляцію приблизно в 4% у першій половині 2023 року. Міжнародні експерти говорили про кілька десятків відсотків. У вересні, за даними центробанку, інфляція зросла до 5,5%. Хай там як, але зараз вона росте стрімкими темпами, чого не приховує і сам путін.

Кілька тижнів тому російський диктатор заявив, що зупинка подорожчання послуг і товарів є “найвищим пріоритетом”. Дорогий імпорт ускладнює цю боротьбу.

У середині серпня, коли рубль вперше за рік зрівнявся з ціною цента, Центробанк росії скликав позачергове засідання директорів, на якому давно заморожену основну процентну ставку було підвищено з 8,5 до 12 %. У вересні її знову підвищили, цього разу до 13%.

“Враховуючи нинішні умови, нам необхідно підтримувати обмежувальну монетарну політику на більш тривалий період, щоб повернути інфляцію до цілі” – сказала на конференції глава банку росії Ельвіра Набіулліна.

Тому росіян і мігрантів, які залишаються у рф, чекають важкі часи. Хоча, як фантазував путін у вересні, економіка федерації “стабільна і надійна”…

Оксана Бачай

Новини

В Європарламенті знову вимагають забрати в Грузії статус кандидата до ЄС

Європейська комісія повинна призупинити статус кандидата на вступ до Європейського Союзу, який має Грузія...

Російські окупанти тестують залізницю на окупованому півдні: запустили перший потяг

Російські терористи запустили перший вантажний потяг по нещодавно збудованому відрізку залізниці з тимчасово окупованого...

Шалені збитки: російський “Газпром” закінчив рік з величезним мінусом

Російська державна компанія "Газпром" за 2023 рік отримала 629 млрд рублів чистого збитку після...

Росіяни не зможуть прикрити такі цілі: куди почала бити безпілотниками Україна

Російські терористи скаржаться, що Україна в ніч на 2 травня 2024 року атакувала тягові...

Більше новин