На головнуНовиниПодіїЗапаси танків рф дозволяють окупантам воювати ще 3 роки — дослідження

Запаси танків рф дозволяють окупантам воювати ще 3 роки — дослідження

Крим окупований росією

За час повномасштабного вторгнення в Україну росія втратила понад 3000 танків, що еквівалентно всьому її довоєнному потенціалу, але має достатні резерви менш якісних бронемашин на складах для поповнення втрат впродовж наступних років.

Про це заявив у вівторок один із провідних світових дослідницьких центрів – Міжнародний інститут стратегічних досліджень (МІСД), пише ВВС.

Як повідомляє МІСД, Україна також зазнала великих втрат з моменту російського вторгнення в лютому 2022 року, але постачання західної військової техніки дозволило їй зберегти запаси, одночасно підвищивши якість.

“Москва зуміла розміняти якість на кількість, знімаючи зі зберігання тисячі старих танків зі швидкістю, що часом досягала 90 машин на місяць”, – йдеться в щорічній доповіді “Військовий баланс”, яка є ключовим довідковим посібником для оборонних аналітиків по всьому світу.

Накопичені Росією запаси означають, що Москва “потенційно може витримати ще близько трьох років важких втрат і заповнювати спад танків зі старих запасів, нехай і на нижчому технічному рівні, незалежно від її здатності виробляти нову техніку”, йдеться в доповіді, витримки з якої наводить агенція Reuters.

За даними аналітиків, в росії налічується 1750 основних бойових танків, від Т-55, вік яких обчислюється десятиліттями, до більш сучасних Т-80 і Т-90. Ще 4000 танків перебувають на зберіганні.

“Ситуація підкреслює відчуття тупикової ситуації в бойових діях, який може зберігатися протягом 2024 року”, – йдеться у доповіді.

Скільки танків має росія?

Водночас автори матеріалу спільного проєкту OBOZ.UA та групи “Інформаційний спротив” з’ясували, скільки армія окупантів отримала танків до початку повномасштабного вторгнення в Україну.

2019 року російська армія отримала:

Т-72 – 217;

Т-80 – 217.

Разом – 434.

У 2020 р. російські війська отримали:

Т-90 – 40;

Т-72 – 240;

Т-80 – 20.

Разом – 300.

При цьому близько 120 танків Т-72 були знятими зі зберігання, пройшли ремонт, але не модернізацію, і в результаті були передані для комплектування чотирьох нових танкових батальйонів зі складу 127-ї та 150-ї МСД.

Інформація про передачу в російські війська танків у 2021 році була вкрай обмежена у зв’язку з підготовкою РОВ до повномасштабного вторгнення в Україну, але відомо, що протягом року росармія отримала:

Т-72 – 90;

Т-80 – 80.

Разом – щонайменше 170.

Тож у піковий 2019 рік російський ВПК видавав близько 36 танків на місяць, причому не нових, а знятих із консервації, у кращому разі модернізованих. А тепер переходимо до детальнішого розбору категорій.

Категорії ВПК Росії

На сьогодні російський військово-промисловий комплекс можна умовно поділити на три категорії, а саме: виробництво, відновлення та модернізацію.

Такий поділ стосується будь-якої галузі, а категорії “відновлення” і “модернізація” займають практично 90% усього російського ВПК. Але про все поступово.

Виробництво – створення нового продукту з нуля. Тобто у нашому випадку це танк, який збирається з нуля та повноцінно є новим. До таких може належати виробництво танків Т-90, яке в повному циклі все ще збереглося на “Уралвагонзаводі”, але є скоріше дрібносерійним складанням.

Повноцінний танк Т-90 з нуля УВЗ здатний випускати у кількості меншій від ротного комплекту на місяць. Тобто одиниці на місяць – від трьох до шести залежно від цілої низки факторів. За райдужних обставин, із постачанням всіх компонентів, річне виробництво Т-90 може бути в межах 60-70 одиниць. Але такого ніколи не було.

Відновлення – зняття танка з консервації, ремонт, доведення до боєздатного стану. У цю ж категорію входить також техніка, що приходить із зони бойових дій і потребує ремонту через технічні дефекти або бойові пошкодження.

На сьогодні відновленням займаються три основні російські підприємства, а саме добре нам знайомий “Уралвагонзавод”, “Омськтрансмаш” та 103-й бронетанковий ремонтний завод (Чита).

Через УВЗ проходять танки Т-72 і Т-90, через Омськтрансмаш – Т-80, а через 103-й БТРЗ – переважно Т-62.

При цьому якщо говорити про УВЗ, то практично всі лінії завантажені саме відновленням основних бойових танків, а не їхнім виробництвом. Зумовлено це тим, що на потужностях цього підприємства можна відновити на місяць від двох до чотирьох ротних комплектів Т-72 – залежно від стану та обсягу необхідних робіт. Виробництво декількох одиниць танків займає місяць і більше, при цьому виробництво Т-72 практично не здійснюється з 1997 року.

На Омськтрансмаші також немає виробництва Т-80 – йде виключно відновлення та модернізація. Потужності заводу залежно від низки факторів дозволяють видавати в місяць від одного до двох ротних комплектів Т-80. Але частіше один або неповні два. Проте практично всі модернізовані до рівня “БВМ”.

Модернізація – поліпшення показників відновлених танків.

Практично на всіх підприємствах танки після відновлення проходять процес модернізації, рідко коли буває по-іншому. І в основному це може стосуватися Т-62 й Т-54/55, дуже рідко – Т-72 й Т-80.

На показники відновлення та модернізації також впливає стан танків. І варто зазначити, що для Т-72 й Т-80 зразків, придатних до швидкого та безпроблемного відновлення, стає дедалі менше. На складах і центрах зберігання, після двох років знімання з консервації, залишаються менш придатні до реанімації машини. А це впливає на темпи компенсації втрат і щомісячних норм.

Із танками Т-90 набагато простіше. Їх нещодавно виводили на зберігання, і їм приділяють мінімум уваги у питаннях відновлення, більше модернізації до версії “М” – він же “Прорив”. Хоча навіть зараз нерідко можна побачити в зоні бойових дій танки Т-90А й Т-90С, що свідчить про поспішне відправлення ОБТ і не завжди достатній час на модернізацію.

Найпростіше з Т-62 й Т-54/55. Це механіка, відновлення якої – процес набагато легший ніж для Т-72/80. Модернізацію також максимально спрощено.

Загалом у перспективі Т-62 і Т-54/55 можуть стати основними бойовими танками для російських окупаційних військ.

Підсумки

Спочатку відзначу, що у Росії немає повноцінного серійного виробництва танків. Основна частина процесів – це не виробництво, а відновлення, модернізація.

У середині 2023-го Дмитро Медведєв у проміжку між системними запоями заявив, що російська армія у 2023 році отримає 1600 танків, або 133 танки на місяць. І загалом ці цифри цілком відповідають російським потужностям – але не виробничим, а ремонтним. Тобто насправді йдеться про відновлення та модернізацію.

Відповідно до низки повідомлень з того боку, відновлення ОБТ в останні місяці наростили шляхом зниження уваги до модернізації танків Т-72 і Т-80, а також завдяки виправленню дрібних механічних дефектів. Це дозволило відправляти до зони БД більше одиниць на місяць, але їх доводять уже в рембатах кустарно всіма підручними засобами.

Тобто шляхом зниження якості ОБТ, що передаються, вирішується питання кількості, яка доходить до 200 одиниць. Але в результаті низька якість цієї техніки створює безліч проблем російським окупаційним військам і підвищує можливість її знищення, тоді як запаси не безмежні (як і їхня якість).

Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш відреагував на масовану атаку по Україні, заявивши, що росія заповнила свої втрати, яких зазнала на початку повномасштабного вторгнення. 

Також ми писали, Скільки бронетехніки втратила росія від жовтня 2023 року.

Новини

Карма в дії: на Бєлгород впав КАБ, який окупанти запускали по Харкову

На житловий будинок у російському Бєлгороді впала керована авіаційна бомба, яку окупанти запускали по...

Скільки коштує утримання одного військовослужбовця ЗСУ: відповідь Міноборони

У 2024 році утримання одного українського воїна обходиться Україні в 1,2 мільйона гривень на...

МВС Росії оголосило в розшук Зеленського та Порошенка

Російське міністерство внутрішніх справ оголосило в розшук президента України Володимира Зеленського та експрезидента Петра...

Надія на мир: у храмі Гробу Господнього в Єрусалимі зійшов благодатний вогонь – відео

Напередодні Великодня, 4 травня, в Єрусалимі, а Храмі гробу Господнього зійшов Благодатний вогонь. Віруючі традиційно...

Більше новин