На головнуАналітикаКопія не гірша за оригінал: які ракети Північна Корея може постачати росії

Копія не гірша за оригінал: які ракети Північна Корея може постачати росії

Крим окупований росією

Речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко показав світлини ракети, якою росіяни вдарили по Харкову 2 січня. Вона схожа на російський “Іскандер”, однак має багато відмінностей. Це наштовхує на думку, що цю ракету було зроблено не в росії. На початку 2024 року американські ЗМІ заявили про використання в ударах по Україні — перш за все по Харкову — ракет північнокорейського походження. В Повітряних силах цю тезу не підтвердили, проте фото залишків цих ракет дають змогу побачити в них ракету KN-23 з Північної Кореї. «Флот 2017» розбирався в деталях.

Північнокорейська ракета KN-23  по суті є аналогом російського «Іскандер-М» тобто це твердопаливна ракета з бойовою частиною в 500 кг з квазібалістичною траєкторією польоту. Західні спеціалісти по фото та відео вказують на майже повну подібність з російською конструкцію й скромно кажуть про «іноземний внесок в програму розробки».

Залишки ракети, яка може мати північнокорейське походження

Вперше нова ракета була продемонстрована на параді в лютому 2019 року. Потім західні розвідники зафіксували й випробувальні пуски – в травні поблизу Вонсана. Тоді ракета досягла апогею 60 км та дальності у 240 км. Наступні пуски продемонстрували апогей в 50 км та дальність до 420 км. Американські спеціалісти пишуть, що основна висота польоту ракети 25 – 30 км. Це надто високо для перехоплення за допомогою ЗРК Patriot й надто низько для систем THAAD або Aegis.

В травні 2019 року Збройні сили Сполучених Штатів Кореї офіційно назвали нову ракету KN-23. Очевидно, у Північній Кореї її називають HWASONG-11GA.

Західні аналітики вважають, що KN-23 може нести боєголовку масою 500 кг на відстань до 450 км або до 690 км у разі зменшення корисного навантаження. Довжина ракети становить близько 7,5 м, діаметр — 1,10 м, а загальна вага — 3415 кг. Ці характеристики дуже наближені до «Іскандер-М» (російська ракета летить на відстань приблизно 700 км у конфігураціях зі зниженим корисним навантаженням) та південнокорейських Hyunmoo-2b (яка те ж свого часу була спроєктована за допомогою російських спеціалістів). Порівняно з «Іскандер-М», північнокорейська ракета має трохи більший діаметр.

Зліва-направо: KN-23, «Іскандер–M», Hyunmoo-2b

Американські аналітики припускають, що ці ракети можуть стати проблемою для протиракетної оборони. Під час пусків у 2021 році ракета летіла набагато ближче до землі, ніж традиційна балістична ракета. На підході до цілі KN-23 здійснила маневр «підтягування», щоб ускладнити її перехоплення шляхом збільшення швидкості та кута атаки на ціль. Вважається, що за допомогою супутникового наведення точність ракети може коливатись в межах 100 метрів від вірогідної кругової помилки, а використовуючи лише інерціальну навігаційну систему – в межах 200 метрів.

На думку спостерігачів, під час запуску 25 березня 2021 року, можливо, було випробувано новий варіант KN-23. В офіційних заявах північнокорейської преси його назвали «тактичним керованим снарядом нового типу».

Ракета KN-23 на залізничній платформі

Американські фахівці вважають цю ракету основною тактичною ракетою в північнокорейській армії, проте більшої уваги приділяють двом іншим розробкам з умовними позначеннями KN-24 та KN-25. Вважається, що KN-24 це північнокорейська копія американської важкої керованої ракети MGM-140 (ATACMS), хоча вона значно більша та розроблена за місцевими технологіями.

Дальність дії KN-25 становить лише 380 км. Вона летить за надзвичайно пологою траєкторією, що значно підвищує її здатність долати протиракетну оборону. KN-25 може стати справжнім проривом, оскільки виробляється масово та є величезною проблемою для фронтової ППО. Розробка KN-25 є досить важливою подією, оскільки вона показує, що Північна Корея здатна виробляти високоефективні системи озброєння з мінімальною допомогою ззовні.

Нагадаємо, що Північна Корея перебуває під ембарго Організації Об’єднаних Націй на постачання зброї з моменту першого випробування ядерної бомби у 2006 році. Резолюції Ради Безпеки ООН, схвалені за підтримки росії, забороняють країнам торгувати зброєю або іншим військовим обладнанням з Північною Кореєю.

У листопаді 2023 року влада Південної Кореї заявила, що Північна Корея, можливо, поставила росії оперативно-тактичні ракети в рамках великої збройової угоди, яка також включала протитанкові та зенітні керовані ракети, артилерійські та мінометні снаряди та стрілецьке озброєння. Цікаво, що і Москва, і Пхеньян раніше заперечували проведення будь-яких угод зі зброєю, але минулого року пообіцяли поглибити військові відносини.

Велика угода між росією та Північною Кореєю могла включати й постачання тактичних ракет KN-23

Згідно з повідомленнями офіційних осіб США та Південної Кореї та звітами західних дослідників із посиланням на супутникові зображення, З серпня минулого року в порт Расон на північно-східному узбережжі Північної Кореї заходили транспортні кораблі російського флоту. Всього станом на листопад минулого року з Расона було відправлено приблизно 2000 транспортних контейнерів. Швидше за все в цих контейнерах могли бути й тактичні ракети.

Михайло Жирохов

Новини

Брали участь у “м’ясних” штурмах позицій ЗСУ: бойовики отримали підозру

Співробітники Служби безпеки зібрали доказову базу на трьох зрадників, які воювали проти України на...

Офіс Генпрокурора: половина північнокорейських ракет не долетіла до цілі

Понад половина північнокорейських ракет, які російські терористи запустили по Україні, збилися з курсу та...

“Маленька війна” проти НАТО: що стримує Путіна від агресії

Керівник служби військової контррозвідки Польщі Ярослав Строжик вважає, що російський диктатор володимир путін вже...

Виробництво снарядів: “Укроборонпром” переходить до виготовлення калібрів НАТО

Генеральний директор Акціонерного товариства "Українська оборонна промисловість" заявив про масштабування виробництва артилерійських снарядів та...

Більше новин