На головнуАналітикаКрай партизанської слави: у 2023 році окупантам було незатишно в Криму

Край партизанської слави: у 2023 році окупантам було незатишно в Криму

Крим окупований росією

Нещодавно партизани кримського руху спротиву “Атеш”, до складу якого входять українці та кримські татари, розкрили інформацію щодо розташування російських військ у Євпаторійському районі. Останніми тижнями ледь не щодня з півострова надходять повідомлення про успішні вилазки представників руху опору, які не лише збирають цінну розвідувальну інформацію, але й знищують логістику та військову інфраструктуру ворога. У боротьбі з кримськими партизанами російські спецслужби використовують широкий арсенал сил та засобів, включаючи “легіон” донощиків. Деталі читайте у матеріалі “Флоту 2017”.

Успішні операції

У неділю, 24 грудня, стало відомо, що партизанам вдалося організувати успішну операцію на території колишнього армійського арсеналу в селищі Новоозерне Євпаторійського району, де вони виявили новий командний пункт російської армії.

Представники “Атеш” також повідомили, що в останні дні на цю територію була перекинута додаткова військова техніка, яка була призначена для посилення російських військових сил на півдні України.

Крім того, учасники “Атеш” змогли проникнути на об’єкти ФСБ росії та провести спостереження в Севастопольській південній бухті. Вони повідомили про виявлення двох кораблів проєкту 22460 та корабля берегової охорони.

Також була проведена розвідка в Севастопольській південній бухті, де знайшли два протидиверсійних катери проєкту “Грачонок” та підводний човен. Партизани оперативно передали координати цих об’єктів українським Силам оборони.

“Попри те, що Сили оборони виштовхнули окупаційний флот у східну частину Чорного моря ближче до Новоросійська, бази росіян у Севастополі та Балаклаві залишаються важливою ціллю. Там росіяни використовують ще радянські підземні споруди для розміщення та запуску “шахедів” для ударів по населенню та цивільній інфраструктурі України. Вони виходять на поверхню, запускають БПЛА, а потім знову ховаються в штольні”, – пояснив “Флоту 2017” військовий експерт, полковник ЗСУ у відставці Роман Світан.

Читайте також: Слідом за крейсером “Москва”: Україна виграє битву за Чорне море

За його словами, такі укриття непросто виявити, тому Силам оборони може стати в пригоді інформація, щодо цих об’єктів, які можуть добути кримські партизани, рух спротиву та просто небайдужі кримчани, які зацікавлені у звільненні півострова від кремлівських окупантів.

У грудні представники “Атеш” також повідомили про проникнення на російську військову базу у тимчасово окупованій Феодосії, де було зафіксовано розташування вертольотів, які використовуються для евакуації поранених. Це сталося попри заяви російської сторони щодо захищеності своїх військових об’єктів.

Вказані три епізоди — далеко не повний перелік вилазок, які за останні тижні здійснили партизани в Криму.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в Криму активізувалися рухи спротиву російській агресії «Жовта стрічка» та «Атеш», які, крім проникнення на ворожі об’єкти, взяли на себе відповідальність за підриви залізничних шляхів, знищення Z-символіки та розповсюдження проукраїнських листівок у регіоні.

Операції з ризиком для життя

У керівництві військової розвідки України підтвердили співпрацю із партизанами, зазначивши, що їхня діяльність є важливою. Учасники українського підпілля дуже ризикують заради своїх переконань та майбутнього звільнення Криму. Щоб “просто так взяти” та проникнути на базу окупантів, потрібно провести серйозну підготовчу роботу, знати, як усе охороняється, яким чином, де саме знаходяться засоби контролю та спостереження.

Також не варто забувати про активність російських спецслужб. Днями в так званому “управлінні” ФСБ по Криму та Севастополю повідомили, що у 2023 році окупанти нібито попередили в Криму “14 диверсійно-терористичних актів”, затримали 18 “українських агентів та посібників”, а також знайшли купу “схронів” зі зброєю та вибухівкою.

“Якщо говорити про ФСБ, то частину сил, включаючи й військову контррозвідку, вони відправили як вони виражаються в “зону СВО”, але Крим вони не залишили “голим”. Зрозуміло, що інформацію про спійманих “диверсантів”, яку дають росіяни, варто сприймати дуже критично, але вони все одно постійно працюють. Особливо активно залучають саме агентуру. Якщо говорити грубо, то близько 60% справ у них йдуть на основі агентурних донесень, і 40% – на основі інформації, здобутої технічними засобами”, – каже “Флоту 2017” експерт із діяльності спецслужб Іван Ступак.

За його словами, історія з ФБК Олексія Навального виразно показала, що у кожній філії цієї структури ФСБ мала свої “очі” та “вуха”, внаслідок чого, російські спецслужби розгромили організацію, формально прикрившись рішенням суду, який визнав антикорупційний фонд “екстремістською організацією”.

“Навіть якщо в Криму створити дисидентську організацію з трьох осіб, то з великою ймовірністю один з учасників працюватиме на російські спецслужби. ФСБ спеціально може створювати закриті групи в соціальних мережах та в інтернет-форумах, щоб вишукувати просто прихильників України, не говорячи вже про тих, хто готовий активно сприяти деокупації півострова”, – додав Іван Ступак.

Вибух на залізниці в окупованому Криму

Реінкарнація “СМЕРШу”

У ФСБ наполягають, що низка затриманих “українських агентів” нібито готувала замах на кримську верхівку в особі Сергія Аксьонова та Володимира Константинова, а також “мера” Ялти Яніни Павленко. Також партизанів нібито міг цікавити Z-блогер та “воєнкор” Олександр Таліпов. Раніше він позиціював себе як проросійський опонент “влади” Аксьонова та Костянтинова, але з початку відкритого вторгнення росіян в Україну став ватажком кримських стукачів. Таліпов зі своїми поплічниками активно вишукують антивоєнні та проукраїнські висловлювання серед місцевого населення, публікуючи особисті дані таких людей та погрожуючи їм фізичним насильством. Внаслідок цих дій багато кримчан піддавалися переслідуванню з боку окупантів.

У грудні Таліпов раптово заявив, що нібито втратив контроль над своїм Telegram-каналом “Кримський СМЕРШ”, який налічував понад 100 тисяч передплатників. На каналі велося переслідування жителів Криму з проукраїнськими та антивоєнними поглядами та надавалася допомога російським силовикам.

“Зараз у Криму стати “диверсантом” ще простіше, ніж раніше. Для цього треба просто у будь-якій формі висловити свою незгоду з війною рф проти України. Кримінальні та адміністративні справи фабрикуються пачками. Одних лише адміністративних справ за “дискредитацію російської армії” близько п’яти сотень. І це лише те про що відомо публічно, але фактичних переслідувань набагато більше, особливо з урахуванням того, як у Криму розвинуто практику доносів та зведення особистих рахунків”, – каже “Флоту 2017” юрист Правозахисного руху Криму Дамір Мінадіров.

Реальна причина, чому “Кримський СМЕРШ” зник із радарів невідома, але є версія, що Таліпов сам ліквідував канал, побоюючись за власну шкуру. У будь-якому разі страх колаборантів та активних стукачів перед рухом опору з кожним днем посилюється, що вже є позитивним сигналом.

Андрій Туз

Новини

Окупанти новий військовий підрозділ у бік Бердянська – фото, відео

Радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко заявив, що російські окупанти в рамках ротації перекидають...

Литва приєднається до надання Україні систем ППО

итва долучиться до надання Україні додаткових систем протиповітряної оборони (ППО), про що у понеділок,...

У Білому домі відреагували на ядерні погрози Росії

Росія має вивести свої війська з України, якщо хоче вберегти їх від ураження зброєю...

Майже 140 окупантів та 13 гармат: нові втрати рф на півдні України

Протягом 6 травня українські захисники ліквідували понад 130 російських окупантів та знищили понад 20...

Більше новин