В Україну повернулися артефакти з чотирьох музеїв окупованого Криму, які були представлені на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Мова йде про 565 предметів, зокрема, сарматські та скіфські прикраси, а також античні скульптури та китайські шкатулки.
Про це повідомляє пресслужба Національного музею історії України.
Зазначається, що в листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, після чого їх ретельно запакували відповідно до музейних правил. Потім артефакти перевезли до Києва. Нині фахівці обстежують стан цих речей.
Мова йде про 565 предметів: античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років.
“Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити. Разом з тим, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під прискіпливою увагою світу. Це, у свою чергу, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції у воюючу Україну. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України”, – заявив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
Нагадаємо, “скіфське золото» — це колекція, яка використовувалася для оформлення виставки “Крим: золото та секрети Чорного моря”. Експозиція проходила з лютого до серпня 2014 року в Музеї Аллард Пірсона в Амстердамі. Виставка оформлялася з колекцій п’яти музеїв, один із яких знаходиться у Києві, чотири – у Криму.
Експонати “зависли” в Амстердамі після окупації росією кримського півострова у березні 2014 року, оскільки свої права на “скіфське золото” заявили музеї України та музеї, підконтрольні окупаційній “владі” у Криму. Йдеться про частину колекції, яка належала музеям в Криму. Україна заявляла, що “експонати не можуть бути повернуті на окуповану територію, яка тимчасово перебуває не під українським контролем, їх треба передати безпосередньо державі України”. У цій ситуації Університет Амстердама, який займається роботою Музею Аллард Пірсона, призупинив процедуру передачі цінностей до досягнення домовленості між сторонами або вирішення питання в юридичному порядку.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд посів позицію, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно перебувають на території Нідерландів. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.
Проте рішення оскаржували. Апеляційний суд Амстердама 11 березня 2019 року розпочав розгляд апеляційної скарги “музеїв” окупованого Криму за рішенням про повернення в Україну “скіфського золота”.
26 жовтня 2021 року апеляційний суд в Амстердамі ухвалив рішення у семирічній тяжбі щодо “скіфського золота” на користь України. Проте чотири “кримські музеї” звернулися до Верховного суду Нідерландів, щоб оскаржити рішення Апеляційного суду.
26 січня 2022 року так звані “кримські музеї” подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама про повернення скіфського золота Україні.
У травні 2022 року юридична фірма Houthoff (Нідерланди) відмовилася здійснювати адвокатський супровід “кримських музеїв”, підконтрольних окупаційній “владі” у справі про “скіфське золото”. Таким чином, росія втратила юристів для представлення своїх інтересів у Верховному суді в Гаазі.
У червні 2023 року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення Апеляційного суду Амстердама у жовтні 2021 року щодо “скіфського золота”. Суд ухвалив повернути його Україні.
Як повідомляв “Флот 2017“, музей Алларда Пірсона, археологічний музей Амстердамського університету, скасував борги за зберігання музейних експонатів з колекції “скіфського золота”.