На головнуАналітикаУдар з глибини: Україна готує окупантам нові морські сюрпризи

Удар з глибини: Україна готує окупантам нові морські сюрпризи

Крим окупований росією

Україна прагне ввести в бій цілу армію підводних дронів, щоб атакувати кораблі російського Чорноморського флоту та домінувати на Чорному морі. Про це пише Naval News. Зазначається, що проєкт матиме назву FURY (“перший український роботизований флот”) та складатиметься з апаратів, які вже є в наявності. «Флот 2017» ще раз нагадує, якими можливостями може похвалитися Україна в цій царині.

Читайте також: Не тільки в небі: як у світі розвивається безпілотний підводний флот

Морські дрони першого покоління

На сьогодні існують декілька гілок розвитку морських дронів, і це може свідчити, що вони походять від різних виробників та організацій. Частина апаратів належить ВМС України, а інші можуть бути розроблені та використовуватись розвідувальними службами або СБУ. Частина апаратів мають волонтерське походження і їхня розробка та серійне виробництво фінансувалось або бізнесом або шляхом краудфінансування.

Це очевидне дублювання зусиль має як плюси, так і мінуси. Частина військових експертів на Заході вважає це неефективним, але в умовах війни інший підхід навряд чи можливий.

Про перше покоління «морських безпілотників», відомих в західних джерелах як USV (надводні кораблі без екіпажу), вперше стало відомо у вересні 2022 року. Вже 29 жовтня того ж року вони здійснили раптовий наліт на бухту Севастополя, продемонструвавши свої можливості. І хоча вони не потопили жодного корабля, але це була загроза, яку росія мала сприйняти серйозно.

Ці перші USV являли собою щось середнє між водним мотоциклом та байдаркою. І кілька наступних проєктів очевидно розвивались в цьому напрямку. Тобто це були швидкі та низькопрофільні апарати, набагато менших розмірів, ніж ударний човен з екіпажем.

«Магура» та Sea Baby

Судячи з фото та відео найбільше на озброєнні українських Сил Оборони морських дронів типу «Магура» (Magura), розроблених державним підприємством «Спецтехноекспорт». Ці апарати використовувались у декількох атаках по російському флоту. За офіційними даними «Магура» має виняткову вантажопідйомність – 320 кг, максимальну швидкість в 42 вузли (78 км/год), а заявлений запас ходу — 450 морських миль (833 км).

Дрон Magura V5

Ще один варіант — морський дрон Sea Baby. Інформацію щодо нього оприлюднила Служба безпеки України. Ймовірно, він виготовлений іншим виробником, можливо, зі складу державного «Укроборонпрома». Повідомляється, що він може бути оснащений бойовою частиною вагою до 860 кг, що набагато більше, ніж інші моделі. Саме ці апарати було використано, щоб серйозно пошкодити керченський міст 17 липня 2023 року. Крім того, в актив дронових ударів у виконанні спецпідрозділу СБУ у 2023 році як правило відносять ураження ракетоносіїв «Самум», «Павел Державин», танкера SIG, десантного корабля «Оленегорский горняк», пошкодження буксира «Николай Муру» та новітнього розвідувально-гідрографічного корабля «Владимир Козицкий».

Дрон Sea Baby з бортовим озброєнням

Морські дрони постійно модернізуються. Зокрема у грудні 2023 року видання «Українська правда» оприлюднило відео, де можна помітити залповий пуск ракет невідомого типу біля севастопольської бухти по російському катеру, який вийшов на перехоплення Sea Baby.

Всього, на 16 секундному відео можна нарахувати 11 пусків ракет. Пізніше з’явилось ще декілька фото, з яких можна зробити висновок, що новий варіант морського дрона отримав від двох до шести транспортно-пускових контейнерів, зовні схожих на динамореактивні гранатомети РПВ-16 вітчизняного виробництва. Їх ефективність в умовах динамічного морського бою викликає певні сумніви, але очевидно, що це поки що єдиний вид озброєння, який доступний для оснащення. Судячи зі світового досвіду, наступним кроком може бути встановлення протитанкових ракетних комплексів з наведенням по лазерному променю, тим більше, що виробництво ПТРК «Корсар» або «Стугна» у нас поставлено на серійну основу.

Ще одним апаратом, який використовується СБУ, є такий собі дрон «Мамай». За словами речника СБУ, наразі він є найшвидшим об’єктом у Чорному морі та може розганятися до 110 кілометрів на годину.

Біля Севастополя також були помічені простіші USV, створені на основі цивільних гідроциклів. Незрозуміло, чи несли вони бойову частину, чи використовувалися як приманки. У будь-якому випадку вони, імовірно, значно дешевші та легші для виготовлення, ніж USV зі спеціальними корпусами, хоча й менш потужні.

Читайте також: Асиметрія війни: як Україна бореться з російським флотом

Шлях під водою

Підводні апарати без екіпажу (по західній термінології – UUV) – це морські дрони, які значно менш помітні, ніж USV. Природно, що відразу декілька українських компаній вирішили займатись розробкою таких підводних апаратів.

У травні 2023 року під час відкриття державного технологічного кластера, який об’єднує державних, військових та приватних розробників Brave 1, була представлена перша така розробка – Toloka TK-150. Це дуже маленький дрон довжиною всього 2,5 метри. Судячи з матеріалів виробника, передбачається, що дрон працюватиме за допомогою сенсорної щогли для навігації та ідентифікації своєї цілі. Не виключено, що він призначений для наведення інших ударних дронів під час атак на кораблі противника.

Крім того, група AMMO Ukraine представила ще один досить потужний підводний дрон під назвою «Марічка». Апарат набагато більший за Toloka TK-150, має довжину в 6 метрів та 1 метр у діаметрі. AMMO Ukraine рекламує, що його можна використовувати не тільки для ураження військових кораблів та мостів, але також для збору розвідданих та транспортування вантажів. Станом на початок 2024 року AMMO Ukraine все ще збирає фінансування для створення парку безпілотників «Марічка».

Михайло Жирохов

Новини

Окупанти балістикою вдарили по “Новій пошті” в Одесі: є постраждалі та руйнування

Ввечері 1 травня Росія вдарила балістичними ракетами по Одесі. Наразі відомо про 14 постраждалих....

У Росії заявили про масовану атаку дронів: пошкоджені енергооб’єкти та НПЗ

Вночі на низку енергетичних об'єктів в різних регіонах росії було здійснено атаку безпілотниками. Внаслідок атаки...

Коли запрацює електронний кабінет військовозобов’язаного: у Міноборони назвали дату

Електронний кабінет військовозобов’язаного, який за новим законом про посилення мобілізації повинні будуть мати всі...

Продавали “чорну” зброю: СБУ затримала банду “на гарячому”

Служба безпеки у результаті спецоперації у Києві та Львові нейтралізувала злочинне угруповання, яке підпільно...

Більше новин