На головнуАналітикаНе до свят: як змінювалися суспільні настрої в окупованому Криму

Не до свят: як змінювалися суспільні настрої в окупованому Криму

Крим окупований росією

Тільки кожен п’ятий кримчанин (23%) відчував святковий настрій та готовність до зустрічі Нового року, згідно з опитуванням, яке провело проросійське “Кримське інформаційне агентство”. Більшість мешканців півострова виявляють невдоволення. Згідно з опублікованими даними, 19% зізнались, що лише вдають, ніби у них новорічний настрій, а 46% заявили про повну його відсутність. Як у 2023 році змінилися настрої в окупованому регіоні та як це було пов’язано с діями Сил оборони України, читайте в матеріалі “Флоту 2017”.

Як повідомили “Флоту 2017” самі мешканці півострова населенню окупованого Криму зовсім не до свят.

“Ми з усіх боків оточені війною, яка стала ніби “нормою життя” – ракетні удари, вибухи на військових об’єктах, постійні “навчання” по всьому Криму, окопи на пляжах, агресивна військова підготовка в школах, нездатність “влади” виразно пояснити, що відбувається та чого чекати далі на тлі неправдоподібних розповідей про “успішну роботу ППО”. Зрозуміло лише одне — ми живемо в умовах військової невизначеності. Той хто ставить “неправильні” питання, вже вважається ворогом. Ніхто не хоче говорити зайвого навіть серед родичів та знайомих. Який тут може бути новорічний настрій?”, – каже “Флоту 2017” мешканка Сімферополя Тетяна М.

Особливо зараз, коли окупанти отримали “під ялинку” такий “подарунок” від ЗСУ як удар по ВДК “Новочеркаськ” у Феодосії.

Читайте також: Слідом за крейсером “Москва”: Україна виграє битву за Чорне море

Одразу після вдалої ракетної атаки Сил оборони України російські окупанти оточили центральний район Феодосії та посилили перевірку місцевого населення на вулицях. Про це повідомили у Центрі національного спротиву.

Російські силовики шукали можливих інформаторів, які, на їхню думку, стежать за портом Феодосії та можуть передати Силам оборони України дані про ступінь пошкодження портової інфраструктури.

Знищення корабля “Новочеркаськ”

“Російській владі практично неможливо приховати від жителів Криму реальну ситуацію, пов’язану з ударами та “прильотами”, які почастішали. Серед кримчан активно поширюється інформація, що робить практично неможливим замовчування подій. З іншого боку, “бавовна”, яка систематично відвідує Крим з літа 2022 року, не тільки ставить під сумнів можливості окупантів захистити власні бази, а й провокує чвари навіть серед активних прихильників війни – “воєнкорів”, Z-блогерів та колаборантів, які постійно звинувачують один одного у зливі чутливої інформації у відкритий доступ”, – каже “Флоту 2017” кримський політолог Євгенія Горюнова.

Наприклад, у серпні стався конфлікт між кількома російськими Z-блогерами та провоєнним “активістом” Олександром Таліповим. Претензії виникли через світлину, опубліковану після удару ЗСУ по залізничній колії біля Чонгарського мосту. За словами Горюнової, тоді Таліпов, який активно допомагає окупантам “викривати” проукраїнських кримчан, звинуватив авторів Telegram-каналу “Два майори” у витоку даних на користь України.

“Якщо через влучання по залізничному мосту між цією публікою почалися чвари, то після гучного “прильоту” по базі у Феодосії, у росіян розпочнеться черговий напад параної з пошуком крайніх та “навідників”. Особливо в такій ситуації, коли про НП у Феодосії, як повідомляють російські ЗМІ, Шойгу довелося доповідати аж самому Путіну”, – зазначила Євгенія Горюнова.

Попри те, що окупанти систематично посилюють контроль, проводять додаткові фільтраційні заходи, військові об’єкти росіян на півострові залишаються під пильною увагою представників руху опору та просто небайдужих кримчан. Російська “влада” та прихильники окупантів розуміють, що відповідна інформація систематично передається до відома українських військових.

І загалом, як визнають навіть найактивніші прихильники рф, у Криму є досить багато людей, які чекають на повернення України. Наприклад, відомий у республіці проросійський діяч та пропагандист Сергій Веселовський зазначив, що на десятий рік окупації Криму в регіоні є люди, які не приховують своїх симпатій до України та чекають на відновлення її суверенітету над півостровом.

Читайте також: Край партизанської слави: у 2023 році окупантам було незатишно в Криму

Наявність серед кримчан великої кількості лояльного Україні населення – це один важливий чинник ризику для Кремля. Як зазначають аналітики німецького видання BILD, наступні три важливі чинники — географічна доступність для ударів, згода від Заходу на удари ЗСУ по Криму та велика кількість розвідувальних даних.

Все це разом призвело до того, що Крим став ахіллесовою п’ятою путінського режиму.

Для нас важливим є саме знищення російських десантних кораблів, оскільки після вдалих ударів України по так званому “кримському мосту”, російське командування заявило про так створення так званої “паралельної логістики” щодо перекидання особового складу з російського тилу за допомогою ВДК.

Росіяни планували залучити до цього 5 ВДК, розраховуючи що кожен корабель (залежно від погодних умов) на добу робитиме 4-5 рейсів. Таким чином, окупанти показували, що навіть повне знищення мосту для них не буде критичним”, – каже “Флоту 2017” військовий аналітик Дмитро Снєгірьов.

За останні тижні росіяни втратили три ВДК, що суттєво зменшило їхні можливості щодо перекидання особового складу до Криму, а також на територію окупованих районів Херсонської та Запорізької областей.

Читайте також: Україна знищила вже три російські великі десантні кораблі – але ще 10 залишилося

“Тактика Сил оборони України щодо придушення ворожих систем ППО в Криму, використання крилатих ракет та морських дронів показала свою ефективність. Наразі ЗСУ демонструють окупантам готовність та здатність атакувати окупаційний флот майже в будь-якій точці Чорного моря, що створює суттєвий військово-політичний тиск на російських військових та кремлівських маріонеток на півострові, демонструючи, що для них “безпечних місць” ані на суходолі Кримського півострова, ані на морі вже не залишилося”, – додав Дмитро Снєгірьов.

Негативні для росіян тенденції почали наростати влітку та восени 2023 року на тлі вдалих ударів Сил оборони, а також успішних операцій ГУР Міноборони на заході півострові, зокрема щодо звільнення “вишок Бойка”.

Звільнення “вишок Бойка”

Згідно з даними, наданими у жовтні українським Центром національного спротиву (ЦНС), у Криму спостерігається зростання антиросійських настроїв, що підтверджується соціологічними дослідженнями, ініційованими адміністрацією президента рф.

Зазначається, що ватажок “республіки” Сергій Аксьонов провів непростий діалог із кураторами із Кремля. У своєму звіті для Москви він аналізував причини зростання антиросійських настроїв, зосередивши увагу на економічних аспектах.

ЦНС вважає, що основною проблемою є перенаправлення ресурсів Криму на забезпечення військових потреб росії. Наприклад, на ліквідацію дефіциту медикаментів, який пов’язаний із пріоритетом забезпечення поранених російських солдатів у лікарнях.

Справді, за словами співрозмовників “Флоту 2017”, з початку так званої “спецоперації” у Криму суттєво просіла соціально-економічна сфера. Особливо охорона здоров’я, яку спочатку паралізували “реформами” 2014-2019 років, а потім вона була практично добита під час пандемії COVID-19. Після відкритого вторгнення рф в Україну, більшість лікарняних місць було віддано для лікування поранених окупантів та “мобиків”, а це ще сильніше розігріває негативні настрої, з якими, як не дивно, змушені рахуватись навіть російські спецслужби.

“Російські силовики — ФСБ, СК, МВС — продовжують активно фабрикувати справи проти кримчан за “дискредитацію” російської армії, але намагаються обходитись без гучних арештів та обшуків, щоб зайвий раз не провокувати сплески невдоволення, тому що народ дуже збентежений, в тому числі через економічні негаразди. Тим більше зараз, коли Москва готується до президентських “виборів”. Як наслідок, репресивний апарат у Криму у певному сенсі став більш витонченим, а тому й небезпечнішим для населення”, – каже “Флоту 2017” юрист Правозахисного руху Криму Дамір Мінадіров.

Як вважають опитані “Флотом 2017” спостерігачі, після того, як весною Кремль проведе чергові путінські “вибори”, у Криму ще більше закрутять гайки з питань мобілізації в окупаційну армію, посилять тиск на будь-які форми “інакодумства”, охопивши навіть проросійський сегмент, який останніми місяцями також почав ремствувати через проблеми воєнного часу.

Андрій Туз

Новини

Всіх на всіх: Вселенський Патріарх на честь Великодня закликав Україну та Росію обмінятися полоненими

Вселенський Патріарх Варфоломій у зверненні нагоди великого свята Христового воскресіння закликав Україну та Росію...

“Після найтемнішої ночі – приходить день”: Сирський привітав українців з Великоднем

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський привітав армію та український народ зі святом Великодня....

Російські терористи задумали серію диверсій по всій Європі – The Financial Times

Російський терористичний режим планує низку диверсій у Європі найближчим часом. Про це свідчать доповіді...

Зеленський: У Бога на плечі – шеврон з українським прапором

Президент Володимир Зеленський привітав український народ зі святом Великодня. Він зазначив, що Україна вистоїть...

Більше новин