На головнуАналітикаPolitico: нафтова стеля проти росії фактично провалилася

Politico: нафтова стеля проти росії фактично провалилася

Крим окупований росією

Спроба країн Заходу підірвати російську економіку за допомогою стелі цін на нафту фактично зазнала провалу. Стеля цін “коштувала” росії 34 млрд євро, що еквівалентно доходам терористичного режиму за два місяці.

Про це пише американське видання Politico з посиланням на звіт аналітичного Центру досліджень у галузі енергетики та чистого повітря (CREA).

Видання зазначає, що лазівки у санкціях дозволяють росії й надалі заробляти мільярди від експорту енергоресурсів. Втрати кремля недостатні – це набагато менше, ніж планували західні країни. Якщо у першій половині 2023 року нафтова стеля ще працювала, зараз російська нафта стабільно продається за ціною, яка перевищує ліміт і Захід нічого не здатний із цим зробити.

Наприклад, трейдери ігнорують нафтову стелю. Російська нафта продається по 70 доларів за барель. Понад 48% нафтових вантажів перевозилися танкерами, які або належать, або застраховані у країнах-ініціаторах нафтової стелі; але оператори частіше за все ігнорували ці обмеження. Окрім того, деякі країни – наприклад, Індія – дешево купують великі обсяги російської нафти, переробляють її та продають усім охочим без обмежень.

“Західні уряди звинуватили у недотриманні правил лише жменьку осіб, а розслідування ймовірних правопорушень проводяться рідко. Тим часом росія відкрито порушила заборону, а тіньовий флот танкерів, що старіють, примудряється приховати справжнє походження своїх поставок”, – резюмує видання.

Експерти сказали виданню, що цей ефект насправді був очікуваний – росія, яка панікувала через стелю, шукала усі можливі лазівки та знайшла їх. Проблема дотримання санкцій завжди була для Європи головним болем. Тому вихід – погрожувати обмеженнями не росіянам, а саме покупцям та товаровідправникам. Окрім того, стелю потрібно встановити на нижчому рівні – десь у 30 доларів за барель. Це призведе до втрати росіянами 49% доходів тільки за перші місяці.

Нагадаємо, раніше “Флот 2017” писав, що США визнали, що росія може обходити стелю цін на нафту. З цього приводу Мінфін США розпочав найбільше розслідування щодо експорту російської нафти в обхід санкцій.

Пентагон довгий час купував нафтопродукти, які були вироблені з російської нафти. З Туреччини ця нафта потрапляла на грецький нафтопереробний завод Oil Hellas на березі Егейського моря, а вже звідти йшла до Пентагона – при цьому санкції ігнорувалися.

Міністерство фінансів США розіслало листи 30 світовим компаніям, які контролюють до сотні великих нафтових танкерів. У листі міститься попередження про тюремне ув’язнення для порушників встановленої санкціями нафтової стелі для російської нафти.

Власники нафтових танкерів з Греції з огляду на те, що США впровадило санкції проти тих, хто порушує нафтову стелю, вирішили скоротити обсяги російської сирої нафти, яку вони транспортують.

Новини

Нейтралізують першим: у Литві назвали долю Калінінграду у разі війни росії проти НАТО

Північноатлантичний Альянс дуже швидко "нейтралізує" Калінінград – російський анклав, у тому випадку, якщо російський...

СБУ завершила розслідування у справі про знищення “Мрії”

Служба безпеки України завершила розслідування у справі щодо втрати літака Ан-225 "Мрія" на початку...

Зустріч Байдена з лідерами Конгресу: відомі перші подробиці

Президент США Джозеф Байден зустрівся з лідерами Конгресу та обговорив питання термінового надання Україні...

Туск все ж не виключає заборону українського імпорту: деталі

Польща може піти проти правил Європейського Союзу та в односторонньому порядку заборонити імпорт нових...

Більше новин